Показать сообщение отдельно
  #14  
Старый 14.06.2007, 14:50
Zmicier Zmicier вне форума
Member
 
Регистрация: 15.12.2006
Адрес: Бабруйск
Сообщений: 59
Время Online: N/A
"Я очень люблю свою родину, Беларусь."

Вельмі прыемна: мы з Вамі любім яе разам!

"Перечитал на беларуском всего Мележа , Короткевича, Шамякина."

!

"Но после пяти лет учёбы в Питере, я не представляю себе мир от Бреста до Витебска."

:(

"Наш мир - это мир великого русского языка, великой русской культуры."

У кожнага чалавека сваё адчуваньне 'культуры': камусьці нармлёва перад пад'ездам папіваць спірітус, камусьці ўзяць ката за хвост і аб сьцену, хтосьці акрамя слова з трох літар нічога напісаць не можа, але гэта таксама культура, толькі не беларуская!
Памятаю, мне дзед распавядаў, што да 'калхозав' яны ніколі не бачылі, каб водку пілі шклянкамі, каб хтосьці так лаяўся! Гэта 'вілікая россійская культура'? Да й сёньня толькі пераедзь праз мяжу, адразу відаць- Культура... Да вы й самі ведаеце.
Калі казаць пра гістарычныя забыткі, так паглядзіце на турыстычную мапу і убачыце, што чым далей ад Расеі тым больш чаго можна паглядзець... Дарэчы мне цікава, чаму так сталася? Гэта не толькі аб Беларусі: на Украіне таксама, у Польшчы (Люблінская вобласьць у шмат разоў беднейшая за Ўроцлаўскую), нават Германія (Заходні Берлін і Ўсходні).
Рэлігія? Толькі зімой 1922 года па прыгаворах савецкіх карных органаў расстраляныя 1691 святар, 1962 манахі, 3447 манахіняў і паслушніц. Без суда расстраляныя каля 15.000 служыцеляў культа розных канфессіяў... Расейская культура?

"А мы вместе с украинцами просто часть его. Эти три отдельные нации - просто смех."

Яшчэ 20 гадоў таму вы прыпісывалі сюды яшчэ Польшчу, Літву, Славакію, Чехію...
Не трэба быць этнографам, каб заўважыць розьніцу ў культуры і развіцьці паміж гэтымі нацыямі... Паспрабуйце ў Львове ці пад Гроднам спытаць што-небудзь па-расейску- будзеце гадзіну тлумачыць і ўсё-роўна не зразумеюць! Гэта не гледзячы на тое, што некалькі стагодьдзяў ужо 'внедряют вілікій русскій язык'.

"Может даже порождение Запада, чтобы хоть как-то нас разделить, а ещё лучше, если мы ещё и враждовать будем."

Прычым тут Захад? Я не кажу, што калі мы былі пад Польшчай, жылося добра... Мне што Расея, што Немцы адно гаўно: кожны думае толькі аб тым, каго б далучыць.

"Ну и вообще, зачем вы коверкаете язык, ведь на вас в Бобруйске, да и в Беларуси просто с улыбкой смотрят."

Я, напрыклад, з усьмехам гляджу на тых, хто кажа 'Велікій РоССійкій язык'
А наконт людзей вы памыляецеся...
Бредятина полная!!!
Ответить с цитированием