PDA

Просмотр полной версии : Шукаю Беларусаў!


Zmicier
13.06.2007, 15:54
Мне вельмі цікава, а ці ёсьць у нашым горадзе беларусы?

Charmgirl
13.06.2007, 16:08
ЁСЦЬ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BigBrother
13.06.2007, 17:12
А як жа! Ёсць и вельми шмат!

Zmicier
13.06.2007, 18:09
Ого, а я думаў, што цішыня пакрыла прасторы Бабруйска...

ygar
13.06.2007, 20:01
А ЧТО РАЗ БЕЛОРУС НАДО ОБЯЗАЛОВКА ПО БЕЛАРУСКОМУ гутарыть ??? !!!

Charmgirl
13.06.2007, 21:58
Пажадана.Але можна быць беларусам у душы, ганарыцца сваёй Беларуссю, дапамагаць ей

shvepsik
14.06.2007, 01:01
А ЧТО РАЗ БЕЛОРУС НАДО ОБЯЗАЛОВКА ПО БЕЛАРУСКОМУ гутарыть ??? !!!
Канешне, а на якой мове чалавек павінен размaўляць, калі ен нарадзіўся і жыве ў Беларусі? На японскай?Ты можаш уявіць сябе англічаніна, якi не размаўляе на ангельскай мове? Я-не.

vitja-knd
14.06.2007, 01:02
А як ёй дапаможаш? Ёй усе роуна, абы цiха... менталiтэт такi/

Zmicier
14.06.2007, 12:04
А як ёй дапаможаш? Ёй усе роуна, абы цiха... менталiтэт такi/

Менталітэт- гэта стрэчная тэза: Слуцкае паўстаньне (фронт расьцягнуўся на 150 км), Вяліжскае паўстаньне, Парэцкае паўстаньне, Гомельскае паўстаньне, Дабранскае паўстаньне, Барысаўскае паўстаньне, Мірскае паўстаньне, Нясьвіжскае паўстаньне, Мсьціслаўская сялянская дэманстрацыя, Панькоўска-Будаўскае паўстаньне,Бешанковіцкае паўстаньне,Барысаўскі галодны бунт...
Гэта толькі антыкамуністычная частка менталітэту...
А яшчэ антыфашыстская партызанка...

Zmicier
14.06.2007, 12:08
Нават учорашняя стыхійная акцыя пратэсту прадпрымальнікаў на Плошчы Леніна...

Zmicier
14.06.2007, 12:22
Дзесьці наверсе выдумалі байку аб 'памяркоўнасьці', а мы яе і падхопліваем... Я не ведаю прыкладаў у гісторыі, каб беларусы былі рабамі... Беларусы- вольны народ!

vinp
14.06.2007, 12:51
Не смешите народ, господа.
Нет такого языка. Его и небыло. Плод больного воображения так называемых письменников. Я очень люблю свою родину, Беларусь. Перечитал на беларуском всего Мележа , Короткевича, Шамякина. Но после пяти лет учёбы в Питере, я не представляю себе мир от Бреста до Витебска. Наш мир - это мир великого русского языка, великой русской культуры. А мы вместе с украинцами просто часть его. Эти три отдельные нации - просто смех. Может даже порождение Запада, чтобы хоть как-то нас разделить, а ещё лучше, если мы ещё и враждовать будем.
Ну и вообще, зачем вы коверкаете язык, ведь на вас в Бобруйске, да и в Беларуси просто с улыбкой смотрят. Бредятина полная!!!

Zmicier
14.06.2007, 14:49
"Нет такого языка"

А я на якой мове размаўляю?

"Его и небыло"

Беларуская мова і пісьменнасьць з'явілася задоўга раней за расейскую(!) і жыве па сёняшні дзень: на ёй размаўляю я, мае сябры, сябры сяброў:), друкуюцца кнігі (кожны дзень друкуецца як мінімум адна кніга на беларускай мове).

"Плод больного воображения так называемых письменников"

У мяне бабуля размаўляе таксама па-беларуску (не на трасянцы). Яна не пісьменьнік :))

"Я очень люблю свою родину, Беларусь."

Вельмі прыемна: мы з Вамі любім яе разам!

"Перечитал на беларуском всего Мележа , Короткевича, Шамякина."

!

"Но после пяти лет учёбы в Питере, я не представляю себе мир от Бреста до Витебска."

:(

Zmicier
14.06.2007, 14:50
"Я очень люблю свою родину, Беларусь."

Вельмі прыемна: мы з Вамі любім яе разам!

"Перечитал на беларуском всего Мележа , Короткевича, Шамякина."

!

"Но после пяти лет учёбы в Питере, я не представляю себе мир от Бреста до Витебска."

:(

"Наш мир - это мир великого русского языка, великой русской культуры."

У кожнага чалавека сваё адчуваньне 'культуры': камусьці нармлёва перад пад'ездам папіваць спірітус, камусьці ўзяць ката за хвост і аб сьцену, хтосьці акрамя слова з трох літар нічога напісаць не можа, але гэта таксама культура, толькі не беларуская!
Памятаю, мне дзед распавядаў, што да 'калхозав' яны ніколі не бачылі, каб водку пілі шклянкамі, каб хтосьці так лаяўся! Гэта 'вілікая россійская культура'? Да й сёньня толькі пераедзь праз мяжу, адразу відаць- Культура... Да вы й самі ведаеце.
Калі казаць пра гістарычныя забыткі, так паглядзіце на турыстычную мапу і убачыце, што чым далей ад Расеі тым больш чаго можна паглядзець... Дарэчы мне цікава, чаму так сталася? Гэта не толькі аб Беларусі: на Украіне таксама, у Польшчы (Люблінская вобласьць у шмат разоў беднейшая за Ўроцлаўскую), нават Германія (Заходні Берлін і Ўсходні).
Рэлігія? Толькі зімой 1922 года па прыгаворах савецкіх карных органаў расстраляныя 1691 святар, 1962 манахі, 3447 манахіняў і паслушніц. Без суда расстраляныя каля 15.000 служыцеляў культа розных канфессіяў... Расейская культура?

"А мы вместе с украинцами просто часть его. Эти три отдельные нации - просто смех."

Яшчэ 20 гадоў таму вы прыпісывалі сюды яшчэ Польшчу, Літву, Славакію, Чехію...
Не трэба быць этнографам, каб заўважыць розьніцу ў культуры і развіцьці паміж гэтымі нацыямі... Паспрабуйце ў Львове ці пад Гроднам спытаць што-небудзь па-расейску- будзеце гадзіну тлумачыць і ўсё-роўна не зразумеюць! Гэта не гледзячы на тое, што некалькі стагодьдзяў ужо 'внедряют вілікій русскій язык'.

"Может даже порождение Запада, чтобы хоть как-то нас разделить, а ещё лучше, если мы ещё и враждовать будем."

Прычым тут Захад? Я не кажу, што калі мы былі пад Польшчай, жылося добра... Мне што Расея, што Немцы адно гаўно: кожны думае толькі аб тым, каго б далучыць.

"Ну и вообще, зачем вы коверкаете язык, ведь на вас в Бобруйске, да и в Беларуси просто с улыбкой смотрят."

Я, напрыклад, з усьмехам гляджу на тых, хто кажа 'Велікій РоССійкій язык'
А наконт людзей вы памыляецеся...
Бредятина полная!!!

vinp
14.06.2007, 15:33
Что касается архитектуры, то всё очень просто. В Росии строили из дерева. Его было больше. Приказал Пётр построить Санкт-Петербург из камня и вот вам результат.
Конечно, можно видеть и пьянство и мат. Но знаете, можно и "Войну и Мир" не замечать и "Онегина". Однако, простите - это уже не Янка Купала и не Якуб Колас, Смешно сравнивать.
Вы когда-нибудь были в Питере, скажем в Эрмитаже, Русском музее. Вы смотрели хоть один спектакль великого театра БДТ имени Товстоногова. Когда небыло билетов, я покупал входной и смотрел на игру Басилашвили и Френдлих сидя на ступеньках.
Да что говорить.
Это вы здесь, в интернете, такой смелый, а имя подпишите, да по улицам города походите и на беларуском поговорите. С вас смеяться будут. Глупо, но если на нём в деревнях когда и говорили, то теперь он мёртв, и не жалко, похоронили за ненадобностью.
А народ в тридцатые уничтожали не русские, а советские. Там были все, и беларусы и евреи делали это с неменьшим энтузиазмом!!!

vinp
14.06.2007, 15:58
А ещё, представил, знакомишься с девушкой и к ней на беларуском, умора да и только...

vitja-knd
14.06.2007, 19:19
Вы яшче успомнiце хто каго сраць сiдзя навучыу, сорамна, спадары... Канешне мы брацкiя народы, але як у славян павялося - ненавicцi да братоу хоть отбавляй.

vinp
14.06.2007, 19:35
Никто никого не унижает. Просто пытаюсь вам посоветовать не заниматься глупостью, реанимировать мёртвого.

libra
14.06.2007, 21:49
Никто никого не унижает. Просто пытаюсь вам посоветовать не заниматься глупостью, реанимировать мёртвого.

В Израиле говорят на иврите, языке на котором никто не говорил столетиями.
Не вижу повода для спора, если белорус хочет говорить по-белорусски.
Только надеюсь, что такого "Паспрабуйце ў Львове ці пад Гроднам спытаць што-небудзь па-расейску- будзеце гадзіну тлумачыць і ўсё-роўна не зразумеюць!" будет не много. Я прожила в Бобруйске с 5 до 20 лет, сейчас живу в США, белорусскии понимаю, но говорить не могу.
А к вопросу о великои русской культуре, не стараясь нисколько ее унизить, она действительно великая, но нельзя игнорировать тот факт, что в ней много не русских имен, те же приведенные vinp Басилашвили и Френдлих, котоpых он смотрел сидя на ступеньках. Никогда не интересовалась, но думаю есть там и белорусы.

лора
14.06.2007, 22:41
В Израиле говорят на иврите, языке на котором никто не говорил столетиями
на этом языке говорят без перерыва уже около 6000 лет, на нем написана книга книг, его изучали и на памяти ваших предков, в религиозных учебных академиях и училищах.На нем молились и молятся около 6000 лет, а вот в течение 2000 лет, в период изгнания, евреев заставили обстоятельства говорить на языке тех стран в которых они жили, но письменность всех языков галута была на иврите. Это великое дело и большая честь говорить свободно не стесняясь на своем родном языке.
Я верю, что наступит час, когда белорус сможет гордо поднять голову и ответить на родном языке о истории своего великого государства, которое в средние века, в период когда Годунов и боярщина были на Руси,было одним из самых просвещенных и демократичных в Европе. Именно на Беларусь съезжались наиболее просвещенные ученые и философы запада,гонимые реакцией. Беларусь принимала всех и привечала всех и уважала всех, в том числе и различные религии.То что сделала история впоследствии еще не говорит о том, что исчезла культура и язык белорусского народа.
Белорусский народ может вправе гордится своей историей.
Но очень бы хотелось , чтобы эта гордость не переросла в нечто чудовищно ей противоположное - в национализм.

bobr55
14.06.2007, 23:05
Vinp писал(а):" Не смешите народ, господа.
Нет такого языка. Его и небыло. Плод больного воображения так называемых письменников."

Могу тебя огорчить.Был такой язык и очень давно,и не просто язык,а ГОСУДАРСТВЕННЫЙ. Не долго,но был.Знаю это со школьной скамьи.Ссылки не предоставлю,по причине слабого владения и-нетом,извени.

shvepsik
14.06.2007, 23:42
На самой справе, трэба яшчэ хораша падумаць, якая мова ад якой нарадзілася.У складзе Расіі заўседы было многа рэспублік, так што руская мова мае шмат замежных словаў.Так калі ўсе замежныя словы з ее выцягнуць, так нічога не застанецца.И ўвогуле, вы калі-небудзь бачылі польскую мову? Беларускія словы запісаныя лацінскімі літарами.Скажыце, польскай мовы таксама не існуе?

vinp
15.06.2007, 00:19
В мире сейчас порядка 5 тысяч языков. Примерно на один миллион один язык. Учёные утверждают, что за пятьдесят лет умрёт половина. Ну к примеру, в Латвии был ливский язык, умирает латгальский. Был язык пруссов в районе Кёнигсберга. Это процессы глобальные и никто об этом не горюет. Это нормально.
А говоря о великой русской культуре я имею ввиду не национальность, а язык, русский язык. Ну это же очевидно. Изучение беларуского языка - это пустая трата времени, когда есть рядом более приятный на слух и гораздо более богатый русский язык.

Для Бобра55. Первый Статут Великого княжества литовского(свод законов) написан на старобеларуском языке. Если не ошибаюсь шестнадцатый век. Всё течёт, всё меняется. Но река два раза в одно русло не течёт...

Alex Givengot
15.06.2007, 06:45
Ни как не могу понять, в чем смысл и в чем полезность всей этой перебранки. Нравится человеку говорить на белоруском (польском, иврите, литовском, русском, украинском) - да пусть говорит! Хочется думать на этом языке - пусть думает! Умершими языки делаем мы(люди). Явный пример - латынь. Говорили много лет назад, что это мертвый язык, а врачи до сих пор на латыни рецепты пишут и не собираются перестраиваться. А в Ватикане латынь - государственный язык.
А уж тем более ни к чему на форуме говорить о этнической и духовной розни великих белорусского и великорусского народов(ни в коем случае не забываем о малоросском). В единстве наша сила. Да и языки понятны без переводчиков. Ребята, Давайте жить дружно!(с).

bobr55
15.06.2007, 09:19
vinp писал(a): "А говоря о великой русской культуре я имею ввиду не национальность, а язык, русский язык".

Если говорить о величии языков,то не язык велик,а люди - говорившие и писавшие на нем.Но еже-ли ты настаеваешь,что и язык может быть велик,тогда это не русский.
Есть один язык,на котором написана КНИГА,и которую читают вот уже почти 4000 лет.
Ни один знак в этой книге не был изменен за эти тысячилетия.

bobr55
15.06.2007, 09:36
На самой справе, трэба яшчэ хораша падумаць, якая мова ад якой нарадзілася.У складзе Расіі заўседы было многа рэспублік, так што руская мова мае шмат замежных словаў.Так калі ўсе замежныя словы з ее выцягнуць, так нічога не застанецца.И ўвогуле, вы калі-небудзь бачылі польскую мову? Беларускія словы запісаныя лацінскімі літарами.Скажыце, польскай мовы таксама не існуе?

Еще раз повторяю,нет великих языков,есть, великие и не очень,люди говорящие на этом языке. А споры на эту тему,когда то,доводили народы до войны.
Неужели вам так хочется воевать.

vinp
15.06.2007, 10:28
Есть один язык,на котором написана КНИГА,и которую читают вот уже почти 4000 лет.
Ни один знак в этой книге не был изменен за эти тысячилетия.
Интересно, о какой такой книге вы говорите, чем же она так велика?????:confused:

Алесь
15.06.2007, 11:41
"Нет такого языка"

А я на якой мове размаўляю?:(
Тебя тоже нет. Харе кришна!

лора
15.06.2007, 11:48
Интересно, о какой такой книге вы говорите, чем же она так велика?????:confused:
когда люди дискуссируют , то подразумевается под этим уважение к мнению друг друга и одинаковый уровень знания о предмете дискуссии, если вы задаете вопрос такого уровня, то дискуссии нет, а ликбез не для меня, простите.
По поводу величия языка,... язык литературный, язык творчества всегда будет великим языком, независимо от его принадлежности к какому бы то ни было народу и не мешает человеку знать не один, а несколько языков.
ЧЕЛОВЕКА такое знание только обогащает, если вы понимаете о каком богатстве я говорю.
Языки то как раз и бывают великими, а вот народы великими не бывают, народы все равны!!!!!

Алесь
15.06.2007, 11:48
Но очень бы хотелось , чтобы эта гордость не переросла в нечто чудовищно ей противоположное - в национализм.
Лора, приятно слышать подобное мнение. Тока насчет национализма вы чуть не правы... Без этого, без этих... возможно даже крайностей... невозможно Возрождение. Пена будем в любом потоке. И пена впоследствии сдуется. Однако национализм - это отнюдь не дурное явление. Без Национальной идеи и борьбы не возник бы Израиль в 20 веке, и люди не заговорили бы на языке предков.

лора
15.06.2007, 11:55
пора бы понять , что национальная идея и национализм не имеют ничего общего с фашизмом, это то как раз и есть та пена, которая когда сдуется, а вместе с ней миллионы человеческих судеб!
Потому так осторожно и внимательно реагирует сообщество мировое на проявления национализма и национальной идеи.Есть четкие критерии по которым уже в начале пути можно определить проявление фашизма.Один из этих критериев разжигание ненависти к другим народам!

Zmicier
15.06.2007, 16:10
1807 - пачатак будаўніцтва Бабруйскай крэпасці на месцы старажытнага Бабруйскага замка ў сутоку рэк Бярэзіна і Бабруйка. Гістарычная забудова была знішчаная, часткова перабудаваная. Так, мураваны езуіцкі кляштар ператварыўся ў арсенал. Ваеннаму прызначэнню першыя бастыёны крэпасці паслужылі ў 1812 годзе. Пасля - абарончага значэння не мела. У 1941 -1944 гадах тут быў створаны лагер смерці для чырвонаармейцаў.
1812 - лістапад, рабаванне расейскімі войскамі скарбаў Нясвіжскага замка за ўдзел князя Дамініка Радзівіла (камандаваў уласным уланскім палком) у вайне на баку Напалеона. Найперш генерал Кнорынг і яго афіцэры пазабіралі сабе зборы гадзіннікаў, музычных інстументаў, каштоўную вопратку, творы мастацтва. Потым генерал Тучкоў дабраўся да патаемнай скарбніцы, адкуль узяў залатыя і срэбраныя вырабы, каштоўныя камяні, фамільныя рэліквіі. Усяго расейскія вайскоўцы нарабавалі на 10 тысяч залатых рублёў. Усё не надта значнае было разрабавана ніжнімі чынамі ці прададзена з аўкцыёна. Усе царкоўныя рэчы і кнігі перадалі ў Маскоўскі сабор.
1839 - скасаванне Полацкім царкоўным саборам вуніяцкай царквы ў Беларусі. Пачатак гвалтоўнага пераводу беларусаў-вуніятаў у праваслаўе. Уся маёмасць вуніяцкіх цэркваў і манастыроў перадаецца Расейскай праваслаўнай царкве. Ніводзін вуніяцкі храм не быў перададзены каталікам.
1842 - біскуп Язэп Сямашка распачаў у Жыровіцкім манастыры паленне вуніяцкіх старадрукаў. Напачатку кнігамі тапілі печы, потым пачалі паліць іх у вогнішчы на пляцы. Па 1857 год на загад Сямашкі было спалена некалькі тысячаў беларускіх вуніяцкіх старадрукаў.
1843 - Гарадзенскі базыльянскі жаночы манастыр пераасвячоны ў праваслаўны і перададзены Расейскай праваслаўнай царкве.
1852 - пачатак перабудовы і пераасвячэння ў Магілеўскай губерні касцёлаў і цэркваў, перададзеных Расейскай праваслаўнай царкве. За 11 гадоў перабудавана ў расейскім стылі і пераасвячона 308 мураваных і драўляных храмаў.
1865 - разгромная рэвізія Віленскага музея старажытнасцяў, заснаванага ў 1855 годзе гісторыкам і пачынальнікам беларускай археалогіі графам Я.Тышкевічам. Вываз у Маскву на загад генерал-губернатара Мураўёва найлепшых экспанатаў (3.818 археалагічных помнікаў, 3.948 партрэтаў, гравюр, бюстаў, 487 пячатак, 2.097 прывілеяў і аўтографаў, 541 экзэмпляр рукапісаў, 11.014 экспанатаў чучалаў птушак, 8.110 нумізматычных помнікаў, 19.700 тамоў кніг). З экспазіцыі было вынута ўсё, што нагадвала пра былую самастойнасць Вялікага Княства.
1866 - канчатковае закрыццё касцёла Бярозаўскага кляштара картэзіанцаў (кляштар зачынены ў 1832 годзе пасля паўстання). Разабраны расейскімі салдатамі для будаўніцтва казармаў.
1868 - гвалтоўны перавод з каталіцтва ў праваслаўе на працягу папярэдніх пяці гадоў болей за 60 тысяч сялянаў. Духоўнае насілле здзяйснялася ў мэтах умацавання Расейскай праваслаўнай царквы і русіфікацыі. Гэтым годам закрыты касцёл святой Марыі ў Заслаўі, касцёлы ў Віцебску, Полацку, Глыбокім, Магілеве, Мазыры, Слуцку.
1887 - старажытная беларуская святыня дахрысціянскага і хрысціянскага часу - Барысаў камень, што адвечна ляжаў у Дзвіне паблізу г. Дзісны - падняты і вывезены ў Маскву, дзе аздабляе цяпер музей-запаведнік «Каломенскае».
1889 - 11 лютага, адпраўка ў Гістарычны музей у Маскву 59 арабскіх і 120 нямецкіх манет IX-XI стст. са скарба, знойдзенага ў фальварку Новы Двор Менскага павета. З яго ж раней 77 найбольш каштоўных манет забраныя ў Пецярбург для калекцыі Эрмітажа. (З 1,5 тысячы зафіксаваных знаходак скарбаў у Беларусі, усё ўнікальнае і найбольш каштоўнае перадавалася ў калекцыі Масквы і Пецярбурга, срэбраныя манеты адпраўляліся на пераплаўку ў звычайныя грошы на Манетны двор.)
1916 - зруйнаванне пад час ваенных дзеянняў гістарычнай сядзібы Верашчакаў у Тугановічах блізка возера Свіцязь, злучанай з імем Адама Міцкевіча. Зруйнаванне старажытнага Лаўрышаўскага манастыра на Нёмане, заснаванага князем Войшалкам.
1919 - студзень, рабаванне каштоўнасцяў Нясвіжскага замка атрадам чэкістаў 8-га ўчастка Смаленскай акругі.
1919 - сакавік, вываз у Маскву з Гомельскага палаца Паскевічаў каля 100 пудоў золата і серабра ў каштоўнасцях, вырабах прыкладнога мастацтва, фамільных сервізаў, унікальных мастацкіх твораў.
1922 - 1 сакавіка, Прэзідыум ЦВК БССР прыняў рашэнне аб канфіскацыі царкоўных каштоўнасцяў дзеля «дапамогі галадаючым Паволжа». Толькі ў Менскай праваслаўнай епархіі было канфіскавана болей за 73 кг срэбра. Адняцце ў вернікаў органамі Савецкай улады рэлігійнай святыні - крыжа Ефрасінні Полацкай. Змешчаны ў музейную экспазіцыю.
1933 - жнівень, русіфікацыйная рэформа правапісу беларускай мовы ў БССР, скіраваная на зліццё з расейскай мовай. Акт моўнага генацыду супраць народа Беларусі і беларускай культуры.

Zmicier
15.06.2007, 16:12
1936 - травень, варварскае зруйнаванне ў Менску на плошчы Свабоды помніка архітэктуры 17 ст. былой вуніяцкай царквы Святога Духа (у царскі час забраная і пераробленая пад праваслаўны храм). На атрыманай пляцоўцы на загад уладаў усталявалі звярынец, пасля вайны, па 1985 год, тут трымалі піўную.
1938 - паноўная замена гістарычнай назвы сталіцы Беларусі Менск на спаланізаваную і прынятую ў расейскім ужытку форму - Мінск. Усе спробы вяртання гістарычнай назвы гораду па сённяшні дзень сустракаюць люты супраціў прыхільнікаў русіфікацыі Беларусі.
1938 - 9 ліпеня, на Берасцейшчыне ў касцёле св. Тройцы ў Воўчыне (родавы маёнтак Панятоўскіх) перазахаваная труна з астанкамі апошняга вялікага князя літоўскага і караля польскага Ст.Панятоўскага. Труна была перададзеная Рэчы Паспалітай на загад Сталіна.
1939 - 29 верасня, у Будслаўскім касцёле Ўзнясення Маці Божай аддзел чырвонаармейцаў расстраляў з вінтовак унутранае скульптурнае аздабленне (апосталаў), вітражы, абразы і цудатворны абраз Маці Божай Будслаўскай. Адрэстаўраваны толькі ў 1991 годзе.
1939 - восень, паноўнае рабаванне каштоўнасцяў Нясвіжскага замка на карысць маскоўскіх музеяў і высокапастаўленых прыватных асобаў (прыкладам, «нясвіжскія сувеніры» займеў пісьменнік Аляксей Талстой). А ў снежні таго года бюро ЦК КП(б)Б вырашыла аддаць старажытны нясвіжскі замак пад Дом адпачынку работнікаў НКУС БССР.
1946 - закрыццё на загад сталінскіх уладаў касцёлаў у Радашковічах, Старым Мядзелі, у Стоўбцах, у Міры, Ашмянах, Відзах.
1955 - варварскі зруйнаваны старажытны рэлігійны асяродак - касцёл Панны Марыі былога калегіюма ў Пінску.
1957 - люты, ЦК КПБ і Савет міністраў БССР прынялі пастанову «Аб далейшым развіцці сістэмы народнай адукацыі ў Беларускай ССР», згодна з якой ў мэтах поўнай русіфікацыі беларуская мова ў Беларусі стала прадметам неабавязковага вывучэння ў школе. Неўзабаве пачалося масавае закрыццё беларускіх школ, змяншэнне накладаў беларускай кнігі, выцясненне беларускай мовы з ужытку («працэс стварэння новай чалавечай агульнасці - расейскамоўнага савецкага народа»).
1961 - варварскае зруйнаванне сапёрамі Савецкай Арміі па рашэнню партыйнага кіраўніцтва БССР выдатных помнікаў беларускай архітэктуры - «фары Вітаўта» ў Горадні, будынка езуіцкага калегіюма ў Полацку, Койданаўскага кальвінскага збора.
1962 - варварскае зруйнаванне сапёрамі Савецкай Арміі па рашэнню партыйнага кіраўніцтва БССР выключнага па значнасці помніка архітэктуры XII ст. - Дабравешчанскай царквы ў Віцебску.
1963 - зруйнаванне ў Менску па рашэнню кіраўніцтва БССР будынка былой мячэці менскіх татараў, а таксама татарскіх могілак.
1966 - далейшы працяг буйнамаштабнай меліярацыі ў Беларусі. Асушаныя балоты на Палессі неўзабаве пераўтварыліся ў пясчаныя пусткі, было знішчана болей за 600 рэчак, узровень грунтовай вады панізіўся нагэтулькі, што Беларусь упершыню за сваю гісторыю сутыкнулася з праблемай пітной вады.
1975 - рэалізацыя рашэнняў ЦК КПБ аб ліквідацыі ў Беларусі гэтак званых «неперспектыўных вёсак» дзеля «сацыялістычнага ўмацавання сельскай гаспадаркі». Быў зламаны лад жыцця тысячаў людзей, страчана неацэнная культурная спадчына.
1984 - жнівень, наўмыснае разбурэнне ў Менску помніка гісторыі і культуры - будынка, ў якім быў першы гарадскі тэатр. З ім связаны імёны Станіслава Манюшкі і Вінцэнта Дуніна-Марцінкевіча. На пустцы ўсталявалі кавярню.
1985 - злачыннае канчатковае знішчэнне гістарычнага менскага замчышча па рашэнні партыйных уладаў з дапамогай маскоўскіх «спецыялістаў», прыкрытае «патрэбамі» будаўніцтва метрапалітэна. Менск стаў адзінай сталіцай у Эўропе, дзе бясследна зруйнаваны гістарычны цэнтр.

Zmicier
15.06.2007, 16:23
1999 - 24 траўня, у рэчышчы выкаранення беларускай мовы і гвалтоўнай русіфікацыі праз установы выхавання дзяцей у Гомельскім дзіцячым садку № 99 Францішка Яўсеенку, якога бацькі выхоўвалі ў беларускай мове, «педагогі» прызналі непаўнавартасным і прызначылі ў групу псіхічна недаразвітых дзяцей. Шчырая праява расізму.
2000 - 6 студзеня, канчатковае знішчэнне помніка архітэктуры XVIII стагоддзя Малога Гасцінага двара на пл. Свабоды ў Менску. Вызваленае месца аддалі пад аўтастаянку.
2001 - 20 верасня, з нагоды пашырэння менскай кальцавой шашы ўлада распачала вынішчэнне ўрочышча Курапаты - мясціны, дзе ў 1937-1941 гадах праводзіліся масавыя расстрэлы савецкіх грамадзян сталінскімі карнымі органамі. Тут было забіта 200 тысяч чалавек - святароў, калгаснікаў, рабочых, інтэлегенцыі, афіцэраў. Улады, адбельваючы бальшавіцкую дыктатуру, свядома нічога не рабілі для ўшанавання памяці ахвяраў генацыду. Шаша на брацкіх магілах людзей, знішчаных сталіністамі, - варварскі здзек над памяццю ахвяраў, прыхаванае ўхваленне ўладай здзейсненых у Курапатах злачынстваў.
2006 - 6 кастрычніка быў зьненесены дом па вуліцы Горкага, 29 у Гародні. Гэты дом зьяўляецца адным з найлепшых узораў стылю каструктывізм у Беларусі . Аб’ектыўных прычынаў зносу будынку прад’яўлена не было. Збіраюцца знесці 40 дамоў забудовы 19- пачатку 20 стагоддзя.
2007- Менск- Беларуская рэспубліканская навукова-метадычная рада па пытаннях гісторыка-культурнай спадчыны пры Міністэрстве культуры Беларусі ўхваліла на выязным паседжанні ў Гарадзенскай вобласці перадпраектную прапанову па рэканструкцыі і прыстасаванні будынкаў былога манастыра бернардынцаў у Менску – помніка архітэктуры 17-га стагоддзя. Паводле праекту будынак былога манастыра плануюць прыстасаваць пад гасцінічны комплекс.
...
Апрацаваў Кастусь Тарасаў

P.S.: расейская 'культура' стаіць на крыві свабодных народаў... Гэта толькі беларускі прыклад. Я не кажу пра Дастаеўскіх, Глінак і Малевічаў, якіх ёй падаравала Беларуская Зямля. Не хацеў бы, каб мяне бачылі антырасейскім: гэта для падтрыманьня размовы:)

Zmicier
15.06.2007, 17:30
'— Ці шмат ёсьць народаў?

— На сьвеце ёсьць шмат розных народаў, і кажны дбае пра сваё дабро, пашыраючы нават часта свае уплывы на суседнія народы, каб карыстаць з іхных багацьцяў і працы, вывышаючы сябе, а паніжаючы іншых. Так, прыкладам, нашыя суседзі — расейцы і палякі — заўсёды стараліся пашыраць свае уплывы сярод беларусаў. Яны выкарыстоўвалі нашых людзей, нашыя багацьці, ды, пануючы у нашым краі, сьпіхалі беларусаў на апошняе месца, стараліся русыфікаваць або палёнізаваць беларусаў. Яны стараліся угаварыць нясьведамых нашых братоў, каб выракаліся свайго роднага: мовы, песьні і граматы, а заміж нашага роднага падсоўвалі сваё чужацкае. Гэткіх авечак у воўчай скуры трэба высьцерагацца.

— Хто можа належыць да таго ці іншага народу або нацыі наагул і да беларускага народу у паасобку?

— Прыналежнасьці да таго ці іншага народу або нацыі нельга выбіраць паводле свайго успадабаньня. Прыналежным да таго ці іншага народу стаецца кажны чалавек ужо ад свае прыроды, ад свае крыві, целам і душой сваёй. Гэта значыць, у каго плыве беларуская кроў, хто гаворыць пабеларуску, — той гэтым самым прыналежыць да беларускага народу.
Сьведамым грамадзянінам народу свайго становіцца беларус толькі тады, калі ён усьведаміцца, — гэта значыць, пазнае добра, хто ён сам ды пачуе духовую і кроўную сувязь з усім сваім народам.
Народная сьведамасьць збліжае і злучае людзей у вадну моцную сям'ю. Даражэйшы і мілейшы нашаму сэрцу будзе кажны беларус, хоць-бы ён найдалей ад нас жыў, бо ён прыналежыць да нашага народу беларускага, бо гэта наш брат з народнасьці. Усе іншыя народы, хоць-бы яны і жылі на Беларусі, аднак яны нам чужыя, бо яны спагадаюць і любяць кажны свой народ і сваю Бацькаўшчыну, а ня нашую.

— Якая нашая мова?

— Нашая мова адна з найчысьцейшых у славянскай сям'і моваў. Яна харошая, мілагучная, вельмі сьпеўная і гібкая, пра што вельмі надаецца да паэзіі і сьпеваў. Дзеля таго, што мова нашая захавала даўнейшы славянскі характар, яна — як маці у славянскай сям'і моваў. Да яе, як дзеці да маткі,- падобныя усе славянскія мовы: маскоўская, сэрбская, чэская. украінская, польская і інш. Але пры гэтым яна зусім асобная, самабытная мова, як і кажная іншая. Ворагі нашага народу лгуць, што мова нашая не самабытная, калі кажуць: "гэта мешаніна маскоўскай і польскай моваў". Гэтак могуць гаварыць толькі нашыя зладумцы, або цёмныя людзі. Шмат вучоных людзей розных нацыянальнасьцяў навучаліся нашае мовы і пісалі аб ёй вучоныя кнігі, і усе яны у вадзін голас кажуць, што мова беларуская зусім самабытная, асобная мова, такая-ж самая асобная славянская мова, як польская ці маскоўская.

Даўней нашая мова была аднэй з самых культурных усходня-славянскіх моваў, ёю гаварылі князі нашыя, князі і вяльможы Вялікага Княства Беларускага (літоўскага), ды каралі польскія. Беларуская мова была мовай дыплёматычнай на усходзе Эўропы.

У беларускай мове у Вялікім Княстве Беларускім (літоўскім) пісаліся усе законы, вяліся усе урады і суды, адбываліся соймы і інш. Ад тых часоў захавалася багата дакумэнтаў, кніг, граматаў і усе яны пісаныя чысьцюсенькай нашай беларускай мовай.

— Ці маюць беларусы сваю літаратуру (пісьменства)?

— Мы, беларусы, маем багатае сваё асобнае пісьменства. Беларускае пісьменства, літаратура, старэйшае за польскае і маскоўскае. 3 усіх славянскіх народаў адны толькі чэхі мелі раней за беларусаў падрукаваную біблію у сваёй мове.

Чэская біблія выдрукавана у 1488 г.
Беларуская » 1517 г.
Украінская » 1555 г.
Польская » 1561 г.
Літоўская » 1660 г.
Маскоўская » 1751 г.

Беларусы даўнейшымі часамі мелі вельмі багатае сваё пісьменства. У XVI стагодзьдзі былі напісаныя і надрукаваныя у беларускай мове усе законы, духоўныя кнігі (праваслаўныя, каталіцкія, уніяцкія і рэфармацкія), гістарычныя, навуковыя і усякія іншыя. Пасьля наш народ заняпаў, яго задушылі, заціснулі, пры гэтым і пісьменнасьць заглушылі. Калі нашая бацькаўшчына падпала пад Расею (Маскоўшчыну), дык нават зусім было забаронена што-небудзь пісаць і друкаваць пабеларуску. Толькі у 1905 годзе, у часе расейскай рэвалюцыі, беларусы дамагліся права друкаваць кнігі ў сваёй мове. За кароткі час ад 1905 г. беларускія пісьменьнікі напісалі багата харошых і цікавых кніжак, стварылі новую беларускую літаратуру. Цяпер беларусы маюць не малую і новую сваю літаратуру, і шмат газэтаў і часапісаў.

Zmicier
15.06.2007, 17:31
— Чаму іншыя беларусы стараюцца гаварыць чужой мовай заміж сваёй?

— Тыя беларусы, што стараюцца гаварыць чужой мовай, унікаючы свае, бываюць або шэльмы-душапрадаўцы, ды перакіньчыкі, або проста людзі цёмныя, якіх апуталі ворагі нашага народу. Першыя не гавораць пабеларуску дзеля свае асабістае карысьці, бо пайшлі у найміты да чужынцаў і працуюць зусім сьведама на шкоду беларускаму народу, каб яго выгубіць. Другія не гавораць праз цемнату сваю, бо паверылі нашым ворагам. што мова нашая "брыдкая", "простая" і за рознымі нашымі зладумцамі ідуць, як авечкі, на бойню. Абавязак кажнага сьведамага беларуса з першымі — ворагамі — змагацца, а другіх — цёмных — усьведамляць, выясьняючы ім праўду і навучаючьг гісторыі нашай ды шырачы беларускае друкаванае слова.

— Што сталася-б, каб мы забыліся свае роднае мовы?

— Калі-б мы нашую родную мову закінулі, забыліся, а прынялі чужую, тады па усіх нас і сьлед загінуў-бы на зямлі.

Наш паэта Францішак Багушэвіч (Мацей Бурачок) у прадмове да "Беларускай Дудкі" кажа: "Шмат было такіх народаў, што страцілі найперш сваю мову, так як той чалавек перад скананьнем, катораму мову займае, пасьля і зусім замерлі. Не пакідайце-ж мовы нашай беларускай, каб ня умерлі! Пазнаюць людзі людзей па абліччу ці па адзежы, якую хто носіць. Вось-жа мова — гэта ёсьць аблічча і адзежа душы людзкой".

Хто не шануе родную мову, той не шануе сябе самога, ні свой род, ні сваіх дзядоў, — бацькоў, якія гэтай мовай гаварылі. А хто саромеецца свае мовы, варты таго, каб і яго добрыя людзі саромеліся, як вырадка, каб ім пагарджалі, як недалюдкам, бо саромеючыся роднае мовы, ён крыўдзіць ня толькі дзядоў — бацькоў сваіх, але і увесь народ. Справядлівы, добры чалавек ніколі не саромеецца роднае мовы. Ён і сам гаворыць сваёй роднай мовай і глядзіць каб і іншыя яе шанавалі.'

З кнігі ЛАСТОУСКАГА 'ШТО ТРЭБА ВЕДАЦЬ КАЖНАМУ БЕЛАРУСУ'

лора
15.06.2007, 17:56
цитата "Чаму іншыя беларусы стараюцца гаварыць чужой мовай заміж сваёй?"

По очень простой причине : нет закона обязывающего знать родной язык! И это ли не абсурд! Во всех странах,для того чтобы получить гражданство, нужно сдать экзамен по знанию языка,Зачем? спросите вы,а ЗАКОНЫ государства пишутся на этом языке, образование ведется на этом языке,все очень просто!
В Беларуси какой язык государственный?

vinp
15.06.2007, 20:59
Очень уважаю людей знающих историю.
Но, подозреваю, что и средневековые Полоцкое княжество и Турово-Пинское, православные, не добровольно окатоличились. Так может капнём поглубже, век так в десятый - одиннадцатый?
В какой монастырь ушла дочь князя Ефросинья Полоцкая?
Где она точка осчёта? У каждого своя...

Алесь
15.06.2007, 21:11
пора бы понять , что национальная идея и национализм не имеют ничего общего с фашизмом!
С этим абсолютно согласен. Читал недавно в интере работу русского философа Ильина, причем, это глубоко религиозный православный философ... работа называется "О фашизме". Ильин доказывает убедительно, что возникновенние фашизма в Германии и в других странах было обусловлено не национальным возрождением а угрозой большевизма-коммунизма. То есть фашизм - это следствие, реакция на комунизм. К национализму он не имеет отношения, даже если использовал некоторые лозунги наряду с националистами. А вот опасность коммунизма-большевизма в нашей стране - это и есть та возможная "пена", о которой я говорил.

лора
16.06.2007, 19:08
Очень уважаю людей знающих историю.
Но, подозреваю, что и средневековые Полоцкое княжество и Турово-Пинское, православные, не добровольно окатоличились. Так может капнём поглубже, век так в десятый - одиннадцатый?
В какой монастырь ушла дочь князя Ефросинья Полоцкая?
Где она точка осчёта? У каждого своя...

А при чем здесь католичество? разделение христианства на две конфессии произошло 1054 году, за полвека до крещения Киевской Руси. Какова связь с языком?

libra
16.06.2007, 21:59
Первые евреи на белорусской земле появились в VIII веке в результате миграционных переселений с Ближнего Востока. А несколько позже, в XI веке, — и с территории Западной Европы,

Усе іншыя народы, хоць-бы яны і жылі на Беларусі, аднак яны нам чужыя, бо яны спагадаюць і любяць кажны свой народ і сваю Бацькаўшчыну, а ня нашую.

лора
16.06.2007, 22:28
Первые евреи на белорусской земле появились в VIII веке в результате миграционных переселений с Ближнего Востока. А несколько позже, в XI веке, — и с территории Западной Европы,

Усе іншыя народы, хоць-бы яны і жылі на Беларусі, аднак яны нам чужыя, бо яны спагадаюць і любяць кажны свой народ і сваю Бацькаўшчыну, а ня нашую.
яркий пример того самого национализма, который перерастает в фашизм! еще нужны примеры, уважаемый Алесь?

лора
16.06.2007, 22:29
Сообщение от libra
Первые евреи на белорусской земле появились в VIII веке в результате миграционных переселений с Ближнего Востока. А несколько позже, в XI веке, — и с территории Западной Европы,

И хде вы уважаемый этот бред откопали?

vinp
16.06.2007, 22:57
А при чем здесь католичество? разделение христианства на две конфессии произошло 1054 году, за полвека до крещения Киевской Руси. Какова связь с языком?
Это ответ на опусы Змитиера. Он ведь так ярко Россию и наступление православия в 19 веке описал.

vitja-knd
17.06.2007, 00:23
Пора забыть глупые распри... Мы (да и весь "западный" мир) имеем на сегодняшний день куда более мощную экспансию с юга, которая поглотит, растворит и ассимилирует и католиков и православных и протестантов, а с ними и евреев. Сколько времени на это понадобится? 50-100 лет? А может быть лет 25... Посмотрите как одевается молодежь? как танцует? какую слушает музыку?

Алесь
17.06.2007, 02:33
яркий пример того самого национализма, который перерастает в фашизм! еще нужны примеры, уважаемый Алесь?
Это яркий пример того, уважаемвая Лора, что на территории Великого княжества, наследником которого мы являемся, всегда мирно сосуществовали народы. Менталитет у нас такой. Потому и стали жертвой имперских интересов соседей, что с востока, так и с запада.

libra
17.06.2007, 11:27
Первые евреи на белорусской земле появились в VIII веке в результате миграционных переселений с Ближнего Востока. А несколько позже, в XI веке, — и с территории Западной Европы,

Усе іншыя народы, хоць-бы яны і жылі на Беларусі, аднак яны нам чужыя, бо яны спагадаюць і любяць кажны свой народ і сваю Бацькаўшчыну, а ня нашую.

Извините, что не дала пояснений к этим цитатам, и поэтому думаю не все меня правильно поняли. И может быть Лора вы знаете лучше, но из
[Ссылки могут видеть только зарегистрированные пользователи]
следует что, например евреи, проживали в Белоруссии больше тысячи лет но для
Zmicier остались "чужыя" и даже враждебные, так же как и все другие народы. Не хочется даже говорить больше на эту тему.

лора
17.06.2007, 19:29
Я поняла откуда...не очень хочется верить таким "беллютеням", если вам эта тема интересна почитайте историю Великого литовского княжества, в середине 13 века появились караимы,огородники которых привез из Крыма Великий князь для развития хозяйства. позже в 14-нач.15 века появились евреи , приш. из Польши.
В 8-ом веке евреи преспокойно жили по всей территории Европы и Азии, гонения на них начались в период инквизиции и крестовых походов,а это 11 век, в 8 веке , а это 750-790 годы славянские племена только контролировали торговый путь из варяг в греки и были язычниками.
Мне бы не хотелось читать здесь лекции об этом,можно , если захотеть найти в инере, что важно, то не всему , что написано стоит доверять.
И еще... какая то скользкая тема получается, вместо привития любви и гордости , белорусскому народу прививается ксенофобия и фашизм,это я о постах предыдущего деятеля и о листовках, которые он опубликовал.Благодаря таким радетелям за чистоту белорусского языка последние здравомыслящие белорусы и те отворачиваются от, по сути, прекрасной идеи!!!

лора
17.06.2007, 19:37
Это яркий пример того, уважаемвая Лора, что на территории Великого княжества, наследником которого мы являемся, всегда мирно сосуществовали народы. Менталитет у нас такой. Потому и стали жертвой имперских интересов соседей, что с востока, так и с запада.

Усе іншыя народы, хоць-бы яны і жылі на Беларусі, аднак яны нам чужыя

И это вы называете призывом к мирному сосуществованию ! Это так разговаривают жертвы? Очень похоже на бедненьких немцев, которые после проигрыша в Первой мировой , пытались взять реванш и обвиняли в своих проблемах все остальные народы!
А потом от обвинений перешли к делу, стали уничтожать всех , кто не нравился!
Что немцы 1923-1933-их годов, тоже были жертвами имперских амбиций?!
Оглянитесь вокруг! В какое время живем? История это все уже проходила!
Такое радение о белорусском народе и о языке приводит к точно противоположным эффектам!

Алесь
17.06.2007, 23:27
Усе іншыя народы, хоць-бы яны і жылі на Беларусі, аднак яны нам чужыяЧто немцы 1923-1933-их годов, тоже были жертвами имперских амбиций?!
Оглянитесь вокруг! В какое время живем? История это все уже проходила!
Такое радение о белорусском народе и о языке приводит к точно противоположным эффектам!
Я повторюсь, фашизм в европейских странах был реакцией на марксизм (и в принципе, из этих двух зол обе были одинаковы, я думаю, если бы в Германии победиди коммунисты, дело закончилось бы теми же концлагерями). У меня, повторюсь, ваша позиция вызывает уважение. Единственное, в корне неверно искать общий знаменатель у фашизма и национализма. Это разные явления, абсолютно. В основе своей разные. Фашизм - это СОЦИАЛИСТИЧЕСКОЕ движение, национализм - КОНСЕРВАТИВНОЕ. Белорусский консерватизм основан на христианских принципах.

bobr55
18.06.2007, 17:52
Алесь писал(а):" Фашизм - это СОЦИАЛИСТИЧЕСКОЕ движение....". Откуда взялись у фашизма социальные корни.Вы же журналист(а),хотелось-бы знать откуда вы это взяли.

лора
18.06.2007, 18:31
Алесь писал -" Единственное, в корне неверно искать общий знаменатель у фашизма и национализма. Это разные явления, абсолютно"

Фашизм- есть национал -социализм! национализм призывающий к превосходству одной нации над другой!
По моему это прописные истины!

Алесь
18.06.2007, 18:41
Алесь писал(а):" Фашизм - это СОЦИАЛИСТИЧЕСКОЕ движение....". Откуда взялись у фашизма социальные корни.Вы же журналист(а),хотелось-бы знать откуда вы это взяли.

Прежде всего, слово "журналист" пишется одинаково и в мужском, и в женском роде.

Алесь
18.06.2007, 18:53
Алесь писал -" [B]Фашизм- есть национал -социализм! национализм призывающий к превосходству одной нации над другой!
По моему это прописные истины!
Германия - это федерация народов. Гитлер начал с того, что присоеденил к федерации еще и Австрию. "Народ" в понимании фашизма - это не нация, а государственненная формация. Это огромное заблуждение называть фашистов националистами. Они себя сами могли кем угодно величать, ну и что? Они и кресты носили, так может записать их в христиане?
Классический пример националистического движения - Ирландия.
А "прописным истинам" пора уже дать трезвую оценку. Интересно, как вы можете расценивать совместный парад советских и германских войск в Бресте в 1940 году? А летную школу немецких "ассов" на Украине? - это примеры вашего "немецкого превосходства"?

vitja-knd
18.06.2007, 20:42
Сегодня видел в троллейбусе двух парней с одинаковой наколкой на ноге - аккуратная такая свастика - жарко все ходят в шортах...

лора
18.06.2007, 21:18
Гитлер не начинал, в1923 году за него начали другие национал -социалисты,основной идеологией которых было обвинить в бедах Германии проигравшей первую войну, все остальные народы , а также с того, что начали ученые, я подчеркиваю прежде всего ученые писать и доказывать преимущество арийской расы.
что до названия, то Германия не объединяла разные народы, а объединяла территории,и название это относится еще к 19 веку, когда Германия объединилась.4 вольных города и 36 княжеств и земель.
Разговор то у нас не о Гитлере, не к ночи будет помянуто его имя,и не о Германии, а о процессе становления и возрождения белорусского языка.Если бы не националистические фашистские идеи, это процесс проходил бы значительно продуктивнее.
Ваша неприязнь к национал-большевизму мне понятна, но непонятно копирование и повторение их же лозунгов с точностью до наоборот.Советую почитайте внимательно опубликованную в этой теме листовку- призыв к белорусам.Надеюсь, что белорусским языком вы владеете, чтоб понять какой мягко говоря запах идет от этого воззвания.

libra
18.06.2007, 22:35
1999 - 24 траўня, у рэчышчы выкаранення беларускай мовы і гвалтоўнай русіфікацыі праз установы выхавання дзяцей у Гомельскім дзіцячым садку № 99 Францішка Яўсеенку, якога бацькі выхоўвалі ў беларускай мове, «педагогі» прызналі непаўнавартасным і прызначылі ў групу псіхічна недаразвітых дзяцей. Шчырая праява расізму.
2000 - 6 студзеня, канчатковае знішчэнне помніка архітэктуры XVIII стагоддзя Малога Гасцінага двара на пл. Свабоды ў Менску. Вызваленае месца аддалі пад аўтастаянку.
2001 - 20 верасня, з нагоды пашырэння менскай кальцавой шашы ўлада распачала вынішчэнне ўрочышча Курапаты - мясціны, дзе ў 1937-1941 гадах праводзіліся масавыя расстрэлы савецкіх грамадзян сталінскімі карнымі органамі. Тут было забіта 200 тысяч чалавек - святароў, калгаснікаў, рабочых, інтэлегенцыі, афіцэраў. Улады, адбельваючы бальшавіцкую дыктатуру, свядома нічога не рабілі для ўшанавання памяці ахвяраў генацыду. Шаша на брацкіх магілах людзей, знішчаных сталіністамі, - варварскі здзек над памяццю ахвяраў, прыхаванае ўхваленне ўладай здзейсненых у Курапатах злачынстваў.
2006 - 6 кастрычніка быў зьненесены дом па вуліцы Горкага, 29 у Гародні. Гэты дом зьяўляецца адным з найлепшых узораў стылю каструктывізм у Беларусі . Аб’ектыўных прычынаў зносу будынку прад’яўлена не было. Збіраюцца знесці 40 дамоў забудовы 19- пачатку 20 стагоддзя.
2007- Менск- Беларуская рэспубліканская навукова-метадычная рада па пытаннях гісторыка-культурнай спадчыны пры Міністэрстве культуры Беларусі ўхваліла на выязным паседжанні ў Гарадзенскай вобласці перадпраектную прапанову па рэканструкцыі і прыстасаванні будынкаў былога манастыра бернардынцаў у Менску – помніка архітэктуры 17-га стагоддзя. Паводле праекту будынак былога манастыра плануюць прыстасаваць пад гасцінічны комплекс.
...
Апрацаваў Кастусь Тарасаў

P.S.: расейская 'культура' стаіць на крыві свабодных народаў... Гэта толькі беларускі прыклад. Я не кажу пра Дастаеўскіх, Глінак і Малевічаў, якіх ёй падаравала Беларуская Зямля. Не хацеў бы, каб мяне бачылі антырасейскім: гэта для падтрыманьня размовы:)

Я думала, что перечисление злодеяний остановиться где-то году в 1990, но оказывается нет, русификация и уничтожение исторических памятников продолжается и по сей день.
Но разве Белоруссия зависит от России и сейчас? Кто стоит у власти? Разве не белорусы? А может быть дело не в национальной принадлежности а в невежестве?

Zmicier
20.06.2007, 20:49
У некаторых людзей ёсьць хвароба надаваць іншы сэнс сказаным словам, ці нібыта “працягваць” думку...
Першы тэкст быў прыкладам уклада Беларусі ў развіцьцё Расейскай культуры і адпаведна вынішчэньня Беларускай. Былі ўзятыя апошнія стагодзьдзі таму што ў асноўным яны паўплывалі на сёньняшнія Беларускія праблемы.

Што да другога, то тут яскравы прыклад таго, калі на тэзісы не адказваюць, а крычаць “Сам дурак!”:

Усе іншыя народы, хоць-бы яны і жылі на Беларусі, аднак яны нам чужыя, бо яны спагадаюць і любяць кажны свой народ і сваю Бацькаўшчыну, а ня нашую.

А як па іншаму? Калі ў Менск прылятае Амерыканец, ён не становіцца Беларусам, пакуль ён адчувае сябе Амерыканцам... Нават Габрэі бралі шлюбы толькі з Габрэямі не таму што ім не падабаліся Беларусы, а каб захоўвацца нацыяй (не Беларускай!). А што да фашызма, то па-першае, нічога на гэтую тэму не пісалася, а па другое, спроба падпарадкаваць Габрэяў Беларусамі бліжэй да фашызма за гэты тэкст...
Нацыяналізм, шавінізм і фашызм розныя паняцьці. І калі казаць, што нацыяналізм- гэта крок да фашазма, то патрыятызм разам з каханьнем да маці таксама?

Zmicier
20.06.2007, 21:28
Я думала, что перечисление злодеяний остановиться где-то году в 1990, но оказывается нет, русификация и уничтожение исторических памятников продолжается и по сей день.
Но разве Белоруссия зависит от России и сейчас? Кто стоит у власти? Разве не белорусы? А может быть дело не в национальной принадлежности а в невежестве?

Усе думалі, што гэта скончыцца...
А Вы лічыце, што не залежыць? Той хто сёньня кіруе краінай абараняе нацыянальныя каштоўнасьці, зачыняя апошні беларускамоўны ліцэй? Абараняе незалежнасьць, ствараючы саюз з Расеяй? Зьбірае прадвыбарчы штаб у Расеі каб, стаўшы прэзідэнтам, зрабіць нашу краіну шчасьлівай?

лора
21.06.2007, 17:59
Усе іншыя народы, хоць-бы яны і жылі на Беларусі, аднак яны нам чужыя, бо яны спагадаюць і любяць кажны свой народ і сваю Бацькаўшчыну, а ня нашую.

А як па іншаму? ?

А по другому,?
Вам и в голову не приходило, что любить можно просто ЧЕЛОВЕКА и не смотреть на его принадлежность к той или иной национальности! Все о чем пишует Ваше воззвание или по другомц Манифест или как еще это назвать, все цивилизации прошли в период становления нации, не разное искать и вызывать (мягко сказано) неприязнь к другим народам..типа того.." не люби Петю, бо он тебя не любит".. А воспитывать уважение к самому себе, добиваясь демократии и самостоятельности, побольше писать о великом прошлом белорусов, ввести наконец закон о языке, вот ,что может дать свои плоды.
Воспитывая неприязнь к русским, евреям, полякам, литовцам(ведь они жили все годы в Беларуси) вы подрубаете сук на котором сидите,
И не мешало бы вспомнить что белорусская культура впитала в себя многое , что принесли ей другие народы!

vinp
21.06.2007, 18:58
Усе думалі, што гэта скончыцца...
А Вы лічыце, што не залежыць? Той хто сёньня кіруе краінай абараняе нацыянальныя каштоўнасьці, зачыняя апошні беларускамоўны ліцэй? Абараняе незалежнасьць, ствараючы саюз з Расеяй? Зьбірае прадвыбарчы штаб у Расеі каб, стаўшы прэзідэнтам, зрабіць нашу краіну шчасьлівай?

Как вы понять не можете, что все мы любим Беларусь, Бобруйск свой родной, гордимся его небольшими победами. Мы все здесь - Беларусы. Я говорю и о большой части еврейства покинувшего наш прекрасный город. Но не нужен нам этот язык, не интересен он нам. Это мёртвый язык.
Близость же духовная, языковая, территориальная с Россией позволяет нам мыслить гораздо масштабнее. Достижения России, да и всех бывших советских мы воспринимаем как свои. Ментальность наша гораздо шире границ Беларуси. А Интернет фактически окончательно ставит крест на беларуском языке.
Я вообще не понимаю зачем учить то, что не нужно подавляющему большинству. Ненужно!!! Зачем государству тратить деньги. Это в наш -то прагматитчный век. Этот язык можно бы было изучать, скажем,факультативно.
Такая вот се ля ви...

vitja-knd
21.06.2007, 22:16
Не согласен что язык не нужен, тогда нужно забыть само слово Беларусь, и на правах губернии - в Россию. Чтобы мыслить масштабно.:D

vinp
21.06.2007, 23:07
и на правах губернии - в Россию.

Ну почему тогда не говорите на нём? Запаритесь, если попробуете хоть пять минут говорить по беларуски.
А задайтесь вопросом почему Австрия не входит в Германию. Да и сколько подобных примеров. Зачем обязательно во что- то входить. Почему нельзя просто жить рядом. Что собственно и происходит сейчас.

bobr55
22.06.2007, 14:41
Как вы понять не можете, что все мы любим Беларусь, Бобруйск свой родной, гордимся его небольшими победами. Мы все здесь - Беларусы. Я говорю и о большой части еврейства покинувшего наш прекрасный город. Но не нужен нам этот язык, не интересен он нам. Это мёртвый язык.
Близость же духовная, языковая, территориальная с Россией позволяет нам мыслить гораздо масштабнее. Достижения России, да и всех бывших советских мы воспринимаем как свои. Ментальность наша гораздо шире границ Беларуси. А Интернет фактически окончательно ставит крест на беларуском языке.
Я вообще не понимаю зачем учить то, что не нужно подавляющему большинству. Ненужно!!! Зачем государству тратить деньги. Это в наш -то прагматитчный век. Этот язык можно бы было изучать, скажем,факультативно.
Такая вот се ля ви...

vinp-ты не прав.Я желаю, синеокой,что бы у нее появился такой же человек как в Израйле 130 лет назад,который возродил мертвый, и как говорили, ни кому не нужный иврит.Сейчас на иврите говорят более 7 миллионов.
А почему и-нет не поставил крест на иврите,тебе тоже нужно объяснить?

vinp
22.06.2007, 14:46
Вечны только пространство и время!!!

Leon
22.06.2007, 14:49
А почему и-нет не поставил крест на иврите,тебе тоже нужно объяснить?

.....а в Израиле успели раньше и-нета:)
А если серьезно, то язык, это своя самобытная культура! Другое дело может быть и двуязычие. В Швейцарии даже 4 языка! официально!

vinp
22.06.2007, 15:00
Всё верно, Леон, евреи - это не беларусы, а беларусы - не евреи.Мы немного разные.

bobr55
22.06.2007, 19:13
Всё верно, Леон, евреи - это не беларусы, а беларусы - не евреи.Мы немного разные.

Вчем же мы разные?В том что одни пишут с право на лево,а другие с лево на право?
Только в этом у нас и разница.Государство не имеющее своего языка - неполноценно.
И когда белорусы,живущие в Белорусии,поймут это,вот тогда и возродится беларуская МОВА,а с ней и государство в полном объеме.

vitja-knd
22.06.2007, 20:28
Только в этом у нас и разница.Государство не имеющее своего языка - неполноценно.
И когда белорусы,живущие в Белорусии,поймут это,вот тогда и возродится беларуская МОВА,а с ней и государство в полном объеме.[/QUOTE]

Точно, бобер, я вообще-то русский, но за белорусов и белорусский язык немного обидно... Этот народ и эта земля заслуживает большего;)

лора
22.06.2007, 21:20
Вот и мне обидно!!! за язык, за культуру белорусскую, за народ, у которого вождя нормального после 16 века нет и не было для возрождения и создания государства.

bobr55
22.06.2007, 22:06
vitja-knd писал: Точно, бобер, я вообще-то русский, но за белорусов и белорусский язык немного обидно... Этот народ и эта земля заслуживает большего.
--------------------------------------------------------------------------------------
Один умный человек сказал,что только тот достоин уважения,кто сам себя УВАЖАЕТ.

шатун
22.06.2007, 22:15
я за язык но при условии что это действительно язык истинный,а не смесь польско литовских парней (никакой политики)Учитель Литературы и языка (беларускага)в один из споров не выдержала и сказала что сама владет на 50% языком остальное дружески принесенное нам соседями.
Ищите и обрящите .Найдите корни покажите людям истинную ценность чистого белоруского языка и не надо станет задавать вопросов о языках.

bobr55
22.06.2007, 22:39
Дорогие мои БЕЛАРУСЫ!!! Нету в мире языка,который бы за сотни лет не претерпел бы изменений.НЕТУ!! И тот кто требует "чистый" язык,просто не знает что он хочет,и о чем говорит.Он ищет уважительную причину.

шатун
22.06.2007, 23:05
Да ищу причину для тех говорящих о том что Беларуска мова есть и не признающих ее видоизменений.

bobr55
22.06.2007, 23:44
Да ищу причину для тех говорящих о том что Беларуска мова есть и не признающих ее видоизменений.

Они что из племени мумба-юмба. Народ,носитель языка который не изменился за сотни лет,застрял в прошлом.Язык должен изменятся и дополнятся.Без этого нет прогресса.
Еще пример.Предположим что ты нашел пергамент написанный на твоем языке,но тысячу лет назад.Мне интересно сколько знакомых слов ТЫ там найдешь,и найдешь ли вообще.
На эмоциях такие вопросы не решаются.

vitja-knd
23.06.2007, 03:38
Да, с языком проблемы. Но, будем надеятся все не смертельно. Не будем рассуждать насколько белорусский этнос дееспособен как народ. Наверное народ Беларусский еще слишком молод чтобы любить и беречь свой язык, проливать кровь за свою независимость, за "Нашу i Вашу волю". Так получалось что бороться за нее не пришлось - она сама свалилась на голову, и что делать с ней никто толком не знает. А язык белорусский не погиб. Достаточно открыть один из 8-и томов Владимира Короткевича, в любом месте, на любой странице - яркий, сочный, завораживающий. А Мулявин (русский по рождению и происхождению), он же больше сделал для белорусов и белорусского языка чем все наши министерства культуры и просвещения за всю их историю

diks
23.06.2007, 06:26
Уважаемые , Вам , из-за "бугра", как-то не очень корректно говорить о любви к Беларуси.Не всех "судьба забросила на чужбину" , в основном уехали сознательно! Поэтому поучать нас , беларусов , думаю , не имеете права . Под БЕЛАРУСАМИ подразумеваю тех людей , которые живут в Беларуси и трудятся для её блага . Ярчайший пример - Михаил Финберг. В то время , кога даже дикторы на "белорусском" ТВ говорят на русском , человек не стесняется беларускай мовы ,так как понимает , что без языка нет культуры. Нам же этого понимания не хватает.Плюс власть , которая делает всё ,чтобы убить в нас остатки беларуского- от насильного насаждения русскоязычной попсы до признания оппозиционерами чуть ли не всех , кто говорит на РОДНОМ языке.
Уважаю таких людей как Зьмицер и полностью солидарен с его мнением.Мы дожили до тех времён , когда нужно иметь смелость чтобы размауляць на роднай мове - а это страшно! Хорошо сказал А.Розенбаум:"...люблю я Родину свою , а Государство-ненавижу!"

diks
23.06.2007, 06:44
Не смешите народ, господа.
Нет такого языка. Его и небыло. Плод больного воображения так называемых письменников. Я очень люблю свою родину, Беларусь. Перечитал на беларуском всего Мележа , Короткевича, Шамякина. Но после пяти лет учёбы в Питере, я не представляю себе мир от Бреста до Витебска. Наш мир - это мир великого русского языка, великой русской культуры. А мы вместе с украинцами просто часть его. Эти три отдельные нации - просто смех. Может даже порождение Запада, чтобы хоть как-то нас разделить, а ещё лучше, если мы ещё и враждовать будем.
Ну и вообще, зачем вы коверкаете язык, ведь на вас в Бобруйске, да и в Беларуси просто с улыбкой смотрят. Бредятина полная!!!

Что ты вообще здесь делаешь? Тема называется" Шукаю беларусау"-ты же таким не являешся.Тебе очень нравятся русские- так вали на какой-нибудь московский сайт!Просто противно читать. Это как прийти к кому - нибудь в гости и начать лажать его дом , семью, религию. Кичишся своим "блестящим образованием" ,а не понимаешь , что образованный человек и умный есть две больших разницы.

bobr55
23.06.2007, 08:31
Что ты вообще здесь делаешь? Тема называется" Шукаю беларусау"-ты же таким не являешся.Тебе очень нравятся русские- так вали на какой-нибудь московский сайт!Просто противно читать. Это как прийти к кому - нибудь в гости и начать лажать его дом , семью, религию. Кичишся своим "блестящим образованием" ,а не понимаешь , что образованный человек и умный есть две больших разницы.

Он бобруйчанин и беларус(как он говорил).Не волнуйся diks,ну что поделаешь,человек не те книжки читал.Вот из этих-то книжонок он и вычитал,что беларуска мова памэрла и ни кому не нужна(и он поверил).
А последние твои слова,diks,говорят о том,что БОБРУЙСКИЙ язык - жив!!!:D

лора
23.06.2007, 10:47
Уважаемые , Вам , из-за "бугра", как-то не очень корректно говорить о любви к Беларуси."

А что право на любовь к Беларуси заслуживают только те , кто живет в Беларуси?
Очень бы хотелось услышать ответ!!

vinp
23.06.2007, 12:15
Я этнический беларус, родился и вырос в Бобруйске . Оба мои деда погибли в последней войне сражаясь за нашу родину один в партизанах, другой в регулярной армии.
Право на любовь имеют все, даже те кто начитавшись сейчас в Интернете про "бобруйских животных", посещают наш город и уезжают влюблённые в него.
Слава богу, прошли те времена,когда нас строили.
А ратуя за русский язык, я призываю признать очевидные вещи. То что уже есть.
Сейчас гораздо важнее учить английский, а для молодёжи - первейшее дело.
Я с этим особенно столкнулся, когда стал путешествовать. В Египте, когда плыли по Нилу. К нам подошёл парень, работник на корабле и стал говорить по английски. Нам было стыдно.
Потом и в других местах так же было. Вот через неделю собираюсь по Испании дикарём. Стыдно лишь за язык, буду опять коверкать.
А научная и учебная литература в вузах, она либо на русском, либо на английском. Смешно, что её кто-нибудь переведёт на беларуский.
А поливать тех кто теперь за бугром - дело лёгкое. А сами никогда евреев ***ами не называли, когда они здесь жили, а?????

ILONA
23.06.2007, 14:32
Мне вельмі цікава, а ці ёсьць у нашым горадзе беларусы?

якое добрае пытанне. :D аж смешна.

diks
23.06.2007, 17:26
Я этнический беларус, родился и вырос в Бобруйске . Оба мои деда погибли в последней войне сражаясь за нашу родину один в партизанах, другой в регулярной армии.
Право на любовь имеют все, даже те кто начитавшись сейчас в Интернете про "бобруйских животных", посещают наш город и уезжают влюблённые в него.
Слава богу, прошли те времена,когда нас строили.
А ратуя за русский язык, я призываю признать очевидные вещи. То что уже есть.
Сейчас гораздо важнее учить английский, а для молодёжи - первейшее дело.
Я с этим особенно столкнулся, когда стал путешествовать. В Египте, когда плыли по Нилу. К нам подошёл парень, работник на корабле и стал говорить по английски. Нам было стыдно.
Потом и в других местах так же было. Вот через неделю собираюсь по Испании дикарём. Стыдно лишь за язык, буду опять коверкать.
А научная и учебная литература в вузах, она либо на русском, либо на английском. Смешно, что её кто-нибудь переведёт на беларуский.
А поливать тех кто теперь за бугром - дело лёгкое. А сами никогда евреев ***ами не называли, когда они здесь жили, а?????Во-первых.Уважаемый vinp,если ты считаешь себя беларусом , то как ты можешь осквернять своими словами тот язык , на котором говорили твои деды и прадеды и за который погибли.Грош тебе цена после таких высказываний , особенно учитывая твоё военное образование.Вот это - "патриот"!
Во-вторых.Я никоим образом не против иностранных языков,даже наоборот-считаю , что современный человек должен знать , как минимум , английский.И мне не раз не хватало знаний языка в общении.Но я за то , чтобы человек в первую очередь владел своим родным языком.Забыв родной язык мы перестанем существовать как нация.
В-третих.Нам бы поучиться у мусульман как нужно беречь традиции.Скажи какому-нибудь аджарцу или чечену что он должен забыть родной язык потому , что на нём в интернете не говорят и научная литература на русском или английском.Что будет?....Правильно!
В-четвёртых.Никого , живущего вне Беларуси я не поливаю и отношусь к людям так , как они мне видятся из своих слов.Никому не запрещено любить то , что он желает,просто неприятно когда человек , однажды сделавший свой выбор не в пользу Беларуси , начинает рассуждать о надобности МОЕГО РОДНОГО ЯЗЫКА.
Я вырос на еврейской улице, учился в классе, в котором большая часть учеников были евреи , работал вместе со многими известными в нашем городе (да и не только в нашем)людьми.Искренне считаю , что в связи с массовой иммиграцией город потерял одних из лучших людей , способных сделать для него много полезного.Так что , как бы ты не хотел поднять антисемитский вопрос ,у тебя ничего не получится.
Честь имею!

лора
23.06.2007, 20:52
просто неприятно когда человек , однажды сделавший свой выбор не в пользу Беларуси , начинает рассуждать о надобности МОЕГО РОДНОГО ЯЗЫКА.

До тех пор пока ваши рассуждения будут на уровне квасного патриотизма, никогда никакой вопрос не сдвинется с мертвой точки.
Мир давно интегрирует, народы изучают опыт друг друга, чтобы двигаться вперед, к миру, к лучшей и достойной жизни для человека, а вы по прежнему рассуждаете как изолированная лишенная связей общность.
Человек волен выбирать где и как ему жить.Но место проживания это не гетто и не закрытая территория , Вам никогда не приходило в голову , что издалека лучше видно? Может и стоило бы прислушиваться к мнению других, "сделавших выбор не в пользу" , а неприятно вам может быть от того, что уехали те , кто помог бы Вам авгиевы конюшни разгребать, чтоб потом вы с честью могли говорить о превосходстве одной нации над другой?

diks
23.06.2007, 21:42
просто неприятно когда человек , однажды сделавший свой выбор не в пользу Беларуси , начинает рассуждать о надобности МОЕГО РОДНОГО ЯЗЫКА.

До тех пор пока ваши рассуждения будут на уровне квасного патриотизма, никогда никакой вопрос не сдвинется с мертвой точки.
Мир давно интегрирует, народы изучают опыт друг друга, чтобы двигаться вперед, к миру, к лучшей и достойной жизни для человека, а вы по прежнему рассуждаете как изолированная лишенная связей общность.
Человек волен выбирать где и как ему жить.Но место проживания это не гетто и не закрытая территория , Вам никогда не приходило в голову , что издалека лучше видно? Может и стоило бы прислушиваться к мнению других, "сделавших выбор не в пользу" , а неприятно вам может быть от того, что уехали те , кто помог бы Вам авгиевы конюшни разгребать, чтоб потом вы с честью могли говорить о превосходстве одной нации над другой?Какой вопрос? Для меня никакого вопроса не существует.Мой язык жил, жив и будет жить.Что касаемо выбора человека , то я с Вами полностью согласен.Кесарю-кесарево , пекарю-пекарево.Уважаемая Лора , видно я задел за живое , раз Вы так эмоционально отреагировали.Нет у нас конюшен и ни в чьей помощи не нуждаемся - как-нибудь сами справимся. Мнение других интересно-и только. Мы живем на этой земле , и нам решать какой она будет.
И Вы почему-то пытаетесь обвинить меня в национализме.Не подавал повода.

vinp
23.06.2007, 21:48
Уважаемый Дикс, у вас отличный русский. Это уже говорит само за себя...
Мы с вами незнакомы, может лучше на ВЫ.

diks
23.06.2007, 22:14
Уважаемый Дикс, у вас отличный русский. Это уже говорит само за себя...
Мы с вами незнакомы, может лучше на ВЫ.

Наследие советского детства.Спасибо.
Назови хоть горшком-только в печь не ставь.

libra
23.06.2007, 22:24
Начали за здравие а кончили за упокои.
С удобольствием читала эту тему пока вы не перешли на личние оскорбления.
Успокоитесь господа. Вопрос деиствительно сложныи.
В СССР 200 миллионов человек говорили на одном языке и это имело свои преимущества, когда вы приезжли например в Армению или Эстонию, по крайней мере в городах вы знали что вас поимут. И Это было не только в СССР. Выписка из wikipedia.org "UK legislation does not recognise any language as being official,[38] but English is the only language used in England for general official business. The other national languages of the UK (Welsh, Irish, Scots and Scottish Gaelic) are confined to their respective nations, except Welsh to some degree."

diks
23.06.2007, 22:31
Мне вельмі цікава, а ці ёсьць у нашым горадзе беларусы?

Шукау ты , Зьмицер, беларусау , а знайшоу...Галауны боль.

diks
23.06.2007, 22:43
Начали за здравие а кончили за упокои.
С удобольствием читала эту тему пока вы не перешли на личние оскорбления.
Успокоитесь господа. Вопрос деиствительно сложныи.
В СССР 200 миллионов человек говорили на одном языке и это имело свои преимущества, когда вы приезжли например в Армению или Эстонию, по крайней мере в городах вы знали что вас поимут. И Это было не только в СССР. Выписка из wikipedia.org "UK legislation does not recognise any language as being official,[38] but English is the only language used in England for general official business. The other national languages of the UK (Welsh, Irish, Scots and Scottish Gaelic) are confined to their respective nations, except Welsh to some degree."С большего понял.Ну и что? Некогда объединявший всех русский язык умирает в бывших республиках СССР. В Литве , например , молодёжь уже по-русски не понимает.
Всё течёт , всё изменяется

bobr55
24.06.2007, 00:54
С большего понял.Ну и что? Некогда объединявший всех русский язык умирает в бывших республиках СССР. В Литве , например , молодёжь уже по-русски не понимает.
Всё течёт , всё изменяется

То что происходит в прибалтике,реакция на советскую окупацию.Им ненавистно все русское.А они себя считают интеллигентной нацией.Истено интеллигентные люди так не поступают.Сколько горя принес фашизм народам. И по этому люди должны ненавидеть немецкий язык?

libra
24.06.2007, 01:47
С большего понял.Ну и что? Некогда объединявший всех русский язык умирает в бывших республиках СССР. В Литве , например , молодёжь уже по-русски не понимает.
Всё течёт , всё изменяется

Лес рубят щепки летят (русская пословица). Русская культура ничего не потеряет от того знают ее в прибалтииских странах или нет, потеряют они. Я согласна, что белорусский язык надо знать и любить, и не стесняться на нем говорить, как было в наши времена.
Но не надо отрекаться от русской культуры. И Пушкин и Толстой и другие знали в совершенстве французкии и писали на нем, но от этого они ничуть не меньше русские писатели.

vinp
24.06.2007, 02:22
Русская культура ничего не потеряет от того знают ее в прибалтииских странах или нет, потеряют они.
В Риге, если не знаешь русского в сферу обслуживания на работу не берут. Всё же частное. Латыши с хуторов сразу начинают язык учить.
В DC++ когда скачиваешь музыку, то у латышей на компе всегда есть руские песни, у русских латышские - никогда. Также и с фильмами. На каком языке они их скачивают?
В кабельных сетях кроме десятка русских каналов есть и беларуский и украинский. Латышей полтора миллиона. А русскоязычный мир - 250 миллионов.
Ну кто больше теряет?

diks
24.06.2007, 06:07
Лес рубят щепки летят (русская пословица). Русская культура ничего не потеряет от того знают ее в прибалтииских странах или нет, потеряют они. Я согласна, что белорусский язык надо знать и любить, и не стесняться на нем говорить, как было в наши времена.
Но не надо отрекаться от русской культуры. И Пушкин и Толстой и другие знали в совершенстве французкии и писали на нем, но от этого они ничуть не меньше русские писатели.Да никто и не ратует за отречение от русского языка!!!
Вопрос в том , что надо ли знать беларуский.
У нашего поколения такое отношение к родному языку потому , что в своё время считалось что разговаривают на нём только "колхозники".Вот и сидит в нас этот комплекс.Думаю , что страдают от него и наши руководители страной.Самый главный , например , говорит на беларуском только тогда , когда его об этом попросят.Не помню , кстати , когда это было в последний раз.
Не в этом ли причина нелюбви к роднай мове?

bobr55
24.06.2007, 06:58
Да никто и не ратует за отречение от русского языка!!!
Вопрос в том , что надо ли знать беларуский.
У нашего поколения такое отношение к родному языку потому , что в своё время считалось что разговаривают на нём только "колхозники".Вот и сидит в нас этот комплекс.Думаю , что страдают от него и наши руководители страной.Самый главный , например , говорит на беларуском только тогда , когда его об этом попросят.Не помню , кстати , когда это было в последний раз.
Не в этом ли причина нелюбви к роднай мове?

Эта одна из двух,на мой взгляд,причин,но не главная.Главная же причина эта коммунисты,которые хотели переделать ВСЕХ под один стандарт,и заставить говорить все народы,бывшего сссра на одном языке.Мы еще долго будем ощущать на себе их наследие.

diks
24.06.2007, 07:11
Эта одна из двух,на мой взгляд,причин,но не главная.Главная же причина эта коммунисты,которые хотели переделать ВСЕХ под один стандарт,и заставить говорить все народы,бывшего сссра на одном языке.Мы еще долго будем ощущать на себе их наследие.Согласен.

vitja-knd
24.06.2007, 19:26
Все можно поправить, несколько законопроектов - в жизнь, и заговорим на "матчынай"..., делопроизводство, обучение, шильды на домах, запрет на использование русского языка в общественных местах..., и лет через 10 все, и беларусы, а не только евреи, вспомнят как по беларуски думать, мечтать, в любви объяснятся... О евреях упомянул потому,:D что лучше них белорусский язык никто не знает.

vinp
24.06.2007, 19:52
Zmicier, вы где пропали?
Вон сколько желающих сохранять и преумножать родной язык. Оказывается не всё так плохо. Так может организовать движение в защиту родного языка. Интернет - великая сила. А там, глядишь, и Лукашенко задумается?????

bobr55
24.06.2007, 22:27
Все можно поправить, несколько законопроектов - в жизнь, и заговорим на "матчынай"..., делопроизводство, обучение, шильды на домах, запрет на использование русского языка в общественных местах..., и лет через 10 все, и беларусы, а не только евреи, вспомнят как по беларуски думать, мечтать, в любви объяснятся... О евреях упомянул потому,:D что лучше них белорусский язык никто не знает.

Запретами ничего не добьешся.Карательные меры тут не подходят.Законопроекты о статусе беларуского языка должны быть продуманы,взвешаны и не жесткими.Только постепенный ввод "матчынай мовы",обеспечит его полное возрождение.Я в этом уверен.
Ну а в заключении я увидел здоровый юмор.

vitja-knd
25.06.2007, 07:04
Про юмор -точно, но во всякой шутке - большая доля правды...:)

libra
25.06.2007, 09:48
Да никто и не ратует за отречение от русского языка!!!
Вопрос в том , что надо ли знать беларуский.
У нашего поколения такое отношение к родному языку потому , что в своё время считалось что разговаривают на нём только "колхозники".Вот и сидит в нас этот комплекс.Думаю , что страдают от него и наши руководители страной.Самый главный , например , говорит на беларуском только тогда , когда его об этом попросят.Не помню , кстати , когда это было в последний раз.
Не в этом ли причина нелюбви к роднай мове?

Полностью с вами согласна. Хочу только добавить, что язык - часть проблемы. Другая - это знать историю своей страны. Я пыталась и не смогла вспомнить ничего из истории Белоруси, хотя проучилась там все 10 лет. Насколько я помню мы изучали (примерно 35 лет назад) только историю СССР. Если дети, молодежь будут знать историю, культуру у них появиться желание и говорить на родном языке. Я это вижу по детям в эмиграции. Сначала они не хотят даже признаваться что они из новых эмигрантов, но со временем, когда они узнают больше о стране их родителей, видят что их семьи, традиции не хуже а в некоторых случаях и лучше других, их отношение меняется, появляется желание узнать больше. И еще, если государство не поддерживает возрождение языка и культуры, надо это решать самим, как в эмиграции. Создавать группы, кружки, вечера, самим заниматься с детьми.

bobr55
25.06.2007, 18:34
Полностью с вами согласна. Хочу только добавить, что язык - часть проблемы. Другая - это знать историю своей страны. Я пыталась и не смогла вспомнить ничего из истории Белоруси, хотя проучилась там все 10 лет. Насколько я помню мы изучали (примерно 35 лет назад) только историю СССР. Если дети, молодежь будут знать историю, культуру у них появиться желание и говорить на родном языке. Я это вижу по детям в эмиграции. Сначала они не хотят даже признаваться что они из новых эмигрантов, но со временем, когда они узнают больше о стране их родителей, видят что их семьи, традиции не хуже а в некоторых случаях и лучше других, их отношение меняется, появляется желание узнать больше. И еще, если государство не поддерживает возрождение языка и культуры, надо это решать самим, как в эмиграции. Создавать группы, кружки, вечера, самим заниматься с детьми.

Язык не часть,а главная проблема.Без языка народ не сможет самовыразится в полной мере.libra,на ваш взгляд,человек не знающий язык страны,в которой он живет,культурный?
А создавать,на территории Белорусии,кружки по изучению роднай мовы,гисторыи - нарочно не придумаешь.Это подходит только для эмигрантов,которые хотят сохранить язык и культуру страны исхода.

libra
25.06.2007, 19:58
Согласна, это необычний подход, но ведь и проблема, как я поняла, необычная: большинство людеи не хотят говорить на своем родном языке и правительство это поддерживает. А в школах изучают сейчас белорусский? Белорусскую историю? Какой же другой вариант? Может быть если власти увидят что в народе поднялся интерес, они тоже изменят своё мнение. А насчет того "может ли человек не знающий язык страны,в которой он живет,считаться культурным?" да, может, все зависит от условий, не надо быть таким категоричным, иначе получиться, что в Белоруссии за последние почти сто лет почти не было культурных людей.

libra
25.06.2007, 20:03
Р.S. Опять же, если вы имеете в виду "образованный", то здесь я с вами, пожалуй, скорее соглашусь.

bobr55
25.06.2007, 21:35
Р.S. Опять же, если вы имеете в виду "образованный", то здесь я с вами, пожалуй, скорее соглашусь.

Вы правы,ошибся в выборе слова.В место "культурный",читайте "интеллигентный".Хотя для меня эти два слова означают одно и тоже.Да, кстати,культура человека это и его образованность тоже.Я не прав?

vitja-knd
25.06.2007, 22:12
Не прав. У нас была соседка, к сожалению она уже умерла, не очень образованный человек, она всю жизнь проработала санитаркой в больнице, но до чистоплотности ( во всех смыслах), такта, деликатности, врожденной культуре этой милой женщины очень далеко многим образованным людям с которыми мне довелось встретится в жизни.

лора
25.06.2007, 23:18
Какой вопрос? Для меня никакого вопроса не существует.Мой язык жил, жив и будет жить.Что касаемо выбора человека , то я с Вами полностью согласен.Кесарю-кесарево , пекарю-пекарево.Уважаемая Лора , видно я задел за живое , раз Вы так эмоционально отреагировали.Нет у нас конюшен и ни в чьей помощи не нуждаемся - как-нибудь сами справимся. Мнение других интересно-и только. Мы живем на этой земле , и нам решать какой она будет.
И Вы почему-то пытаетесь обвинить меня в национализме.Не подавал повода.

Очень рада, что язык жив!
Очень счастлива жить в своей стране и говорить на своем языке!
Авгиевы конюшни повидимому остались у всех народов , кроме беларусов! Для разгребания их хороши все средства, но по видимому белорусы хотя обойтись своими силами,честь им и хвала! Только когда они с этим справяться? Ведь интеграция,штука очень быстро развивающаяся, даже в закрытых зонах!
И по поводу последнего...я вас в национализме не обвиняю, а вот ваши идеи - да!
И еще ! мне не хочется больше учавствовать в этой дискуссии, по видимому, мы не совсем понимаем друг друга.
Но в заключение свой обширной с вами переписки,хочу предложить вам обратиться к истории.Есть такое понятие война языков, ее, войну эту, пережили в своем развитии многие народы.Может посмотреть,почитать как другие с успехом решили проблему, стоящую сейчас перед белорусами!

bobr55
26.06.2007, 06:20
Не прав. У нас была соседка, к сожалению она уже умерла, не очень образованный человек, она всю жизнь проработала санитаркой в больнице, но до чистоплотности ( во всех смыслах), такта, деликатности, врожденной культуре этой милой женщины очень далеко многим образованным людям с которыми мне довелось встретится в жизни.

Личность,описанная,неординарна.А ты уверен что она была "не очень образованный человек". Тебя натолкнула на эту мысль ее работа?Или ты думаешь,что образованность человека подразумевает его учебу ВУЗах?И самое главное,в жизни бывают приятные исключения.Согласись:)

vinp
26.06.2007, 15:32
Посмотрел на на рейтинг этой темы. Очень рад, что и мои провокационные опусы нашли отклик в народе...
Сейчас Беларусь богатеет, становится стабильнее жизнь. Беларусь состоялась как независимое государство. Вероятно это и даёт возможность задуматься о своём месте на земле, о своей культуре, о своём языке.
Моя жена всегда мне говорит, что не думала, что беларусы так отличаются от русских. Она русская. Вот только очень странно, что мы так наплевательски относимся к своему языку...

QWEQAZ
26.06.2007, 16:18
Сейчас Беларусь богатеет, становится стабильнее жизнь.
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????

vitja-knd
26.06.2007, 19:15
Личность,описанная,неординарна.А ты уверен что она была "не очень образованный человек". Тебя натолкнула на эту мысль ее работа?Или ты думаешь,что образованность человека подразумевает его учебу ВУЗах?И самое главное,в жизни бывают приятные исключения.Согласись:)

Соглашусь, Бобер. Как у тебя с куревом?

Rogozhkin.by
27.06.2007, 00:00
Сейчас Беларусь богатеет, становится стабильнее жизнь.
?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????

Сейчас, уже НЕТ!!!
:)

vinp
27.06.2007, 00:26
Сейчас, уже НЕТ!!!
:)

???......
А глянешь на фото Бобруйска, на машинки на улицах....

Rogozhkin.by
27.06.2007, 01:14
???......
А глянешь на фото Бобруйска, на машинки на улицах....

Это не совсем показатель!
Это всего лишь пример стратификации населения, а это, не есть очень хорошо!!!

vinp
27.06.2007, 01:27
Это не совсем показатель!
Это всего лишь пример стратификации населения, а это, не есть очень хорошо!!!

То-есть разные доходы.
Но ведь и особо-то нищих не видно. Но мы уже замыливаем основную тему - Язык

vitja-knd
27.06.2007, 02:52
Думать и говорить на двух языках невозможно, говорить и думать можно на каком-то одном языке. Пэтому живой белорусский язык будет погибать. Для его спасения нужны радикальные административные меры, которых нет и не будет, а жаль. В подобной ситуации "незалежность" всегда будет под угрозой. Всегда будут находится желающие соединить два братских народа в один. Немцы вначале ассимилировали славянский народ Пруссов, заставили забыть язык, а потом превратили Пруссию в оплот немецкой государственности. Примеров таких множество.

bobr55
27.06.2007, 06:20
[QUOTE=vitja-knd;6907]Соглашусь, Бобер. Как у тебя с куревом?[/QUOTE

Твое "соглашательство" со мной подняло мне настроение.:D А с куревом у меня все хорошо.Держусь уже 42 дня.

diks
27.06.2007, 06:31
Очень рада, что язык жив!
Очень счастлива жить в своей стране и говорить на своем языке!
Авгиевы конюшни повидимому остались у всех народов , кроме беларусов! Для разгребания их хороши все средства, но по видимому белорусы хотя обойтись своими силами,честь им и хвала! Только когда они с этим справяться? Ведь интеграция,штука очень быстро развивающаяся, даже в закрытых зонах!
И по поводу последнего...я вас в национализме не обвиняю, а вот ваши идеи - да!
И еще ! мне не хочется больше учавствовать в этой дискуссии, по видимому, мы не совсем понимаем друг друга.
Но в заключение свой обширной с вами переписки,хочу предложить вам обратиться к истории.Есть такое понятие война языков, ее, войну эту, пережили в своем развитии многие народы.Может посмотреть,почитать как другие с успехом решили проблему, стоящую сейчас перед белорусами!
Какая война , какие идеи ?Я всего лишь за сохранение родного языка.Вы счастливы говорить на своём языке? Мне хотелось бы того же.

diks
27.06.2007, 06:36
[QUOTE=vitja-knd;6907]Соглашусь, Бобер. Как у тебя с куревом?[/QUOTE

Твое "соглашательство" со мной подняло мне настроение.:D А с куревом у меня все хорошо.Держусь уже 42 дня.
Если бы я выдержал хотя бы неделю - наверное больше бы не закурил.Правда никогда не пробовал.

bobr55
27.06.2007, 07:01
[QUOTE=bobr55;6928]
Если бы я выдержал хотя бы неделю - наверное больше бы не закурил.Правда никогда не пробовал.

Точно так же я думал и говорил много раз.В действительности, гораздо тяжелее.
В моменты когда нечего делать,рука рефлекторно ищет сигарету.

diks
27.06.2007, 07:18
[QUOTE=diks;6930]

Точно так же я думал и говорил много раз.В действительности, гораздо тяжелее.
В моменты когда нечего делать,рука рефлекторно ищет сигарету.
Пожелаю тебе выдержки и терпения!

bobr55
27.06.2007, 15:12
Большое спосибо diks! Будем сторатся!!!:)

vitja-knd
27.06.2007, 15:56
Держись, самые сложные дни уже позади. Теперь обидно будет закурить после таких мучений - себя не уважать. А что ты курил в последнее время и сколько?

vitja-knd
28.06.2007, 20:26
Часто вижу в городе у Свято-Никольского храма людей в казачьей форме. Откуда в Бобруйске и вообще на Беларуси казаки? Кто может объяснить этот маскарад?

vinp
28.06.2007, 20:45
Заливали кровью Беларусь во время восстания Кастуся Калиновского, да так и остались...

vitja-knd
28.06.2007, 22:21
Возможно. Есть другие мнения?

bobr55
28.06.2007, 22:57
Держись, самые сложные дни уже позади. Теперь обидно будет закурить после таких мучений - себя не уважать. А что ты курил в последнее время и сколько?

Последние 3 года курил всякую годость,но не много 7-10 сигарет в день(курил с 1962г.).Мало курил?Но это ни о чем не говорит.Уже 43 дня без,но ни какого изменения в психике не заметил,все так-же как и в первый день.

vitja-knd
28.06.2007, 23:07
Последние 3 года курил всякую годость,но не много 7-10 сигарет в день(курил с 1962г.).Мало курил?Но это ни о чем не говорит.Уже 43 дня без,но ни какого изменения в психике не заметил,все так-же как и в первый день.

:o Держись, я , перед тем как бросал курил пачку в день, через каждые пол-часа, час. Это много, ночью просыпался, шел на балкон покурить. Зимой даже валенки для этого держал. Потом достал постоянный кашель, и боли в груди и решил - хватит. Правда поправился на килограммов десять-пятнадцать, аппетит улучшился, но кашлять перестал, и дышится легче.

Zmicier
06.07.2007, 14:17
Акрамя іншых, гэты ліст атрымалі:
Бонахаў Дзьмітрый Міхайлавіч, старшыня Бабруйскага гарвыканкаму,
Загорцаў Міхаіл Гаўрылавіч, кіраўнік адміністрацыі Ленінскага р-на г. Бабруйска,
Цеплякоў Сяргей Іванавіч, кіраўнік адміністрацыі Першамайскага р-на г. Бабруйска,
Шалкоўскі Міхаіл Уладзімеравіч, Бабруйскі р-н.

Асіміляцыя – злачынства супраць чалавецтва.

(Інфармацыя і папярэджаньне для чыноўнікаў, якія праводзяць палітыку асіміляцыі беларусаў у інтарэсах імпэрскай Расеі)

Прыводзім некалькі вызначэньняў асіміляцыі з расейскіх крыніцаў (узятыя менавіта расейскія крыніцы, каб не было спасылак на тэндыцыйнасьць):

1. Энциклопедия «Народы и религии мира»: Ассимиляция (от лат. assimilatio — подражание, уподобление, сходство) этническая, частичная или полная утрата культуры в пользу другой, обычно доминирующей культуры, включая и смену этнической идентичности (см. Самосознание этническое)... В России ассимиляция происходит главным образом в пользу русской культуры и языка. Ассимиляция может осуществляться и через структурное или прямое насилие, когда государство препятствует распространению языка и других форм культуры этнических меньшинств и даже отказывает им в признании и в предоставлении гражданских прав.

2. Мегаэнциклопедия. Универсальная энциклопедия. ([Ссылки могут видеть только зарегистрированные пользователи]) АССИМИЛЯЦИЯ (от лат. assimilatio),

1) уподобление, слияние, усвоение.

2) В этнографии слияние одного народа с другим с утратой одним из них своего языка, культуры, национального самосознания. Различают естественную ассимиляцию, возникающую при контакте этнически разнородных групп населения, смешанных браках и т. п., и насильственную ассимиляцию, характерную для стран, где национальности неравноправны.

3. Толковый словарь русского языка в 4-х т.: АССИМИЛИ’РОВАТЬ, (-рую, -руешь) сов. и несов., кого-что [латин. assimilo — уподобляю] (книжн.). Уподобить (уподоблять) себе, превратить (превращать) в себе подобного. Русские переселенцы на севере ассимилировали менее культурные туземные племена. (Па руска-імпэрскай логіцы ўсё, што ня рускае, тое ”менш культурнае” БС.)

4. СЛОВАРЬ ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА:

Ассимиляция (Assimilation) Процесс поглощения обществом других народностей. Разногласия и конфликты могут возникать, когда государство проводит политику насильственной ассимиляции в отношении меньшинств, населяющих его, которая нацелена на их денационализацию.

Калі перакласьці ўсе гэтыя вызначэньні на простую мову і нашу сытуацыю, то вынікае, што асіміляцыя беларусаў, якая разгорнута антыбеларускім рэжымам – гэта пэрманэнтны працэс забойства беларускага народа і ператварэньне яго ў нейкі іншы – народ ня лепшай якасьці. З улікам таго, што беларусы на сваёй тэрыторыі і ў сваёй дзяржаве ёсьць адзіны аўтахтонны (карэнны) і дамінуючы этнас, а не нацыянальная мяншыня, працэс асіміляцыі адбываецца мэтадамі зьнешняй структураванай агрэсіі з боку Расеі. Інструмэнтам расейскай асіміляцыйнай агрэсіі зьяўляецца лукашысцкі рэжым. Русіфікацыя прасоўваецца на Беларусь як гніль, як пашырэньне арэала дэградацыі.

Zmicier
06.07.2007, 14:21
Прапануем задумацца і асэнсаваць сутнасьць зьявы, якая праяўлена ў пахвальбе Пуціну (у справе злачыннай асіміляцыі) дэпутаткі рэжымнай палаты, рускай Натальлі Аўдзеевай (Натальи Авдеевой). (Форум, Санкт-Пецербург, 24-25 кастрычніка 2006 г., дзе Пуцін сабраў прадстаўнікоў рускіх, якія жывуць за межамі Расеі. БС ). Цытата: “...Депутат Палаты представителей Национального собрания Беларуси и Парламентского Собрания Союза Беларуси и России Наталья Авдеева рассказала, что в стране выходит 5600 русскоязычных изданий, русский язык наряду с белорусским является государственным, и на нем разговаривают 80 процентов населения.” (Александра Таранда «Три точки опоры», газэта “Советская Белоруссия”, укладка «Союз», за 2 лістапада 2006 г.)

Цяпер стала звычайнай практыка, калі накіроўваеш ліст у дзяржаўны ворган па–беларуску, то чыноўнік адказвае табе па-руску і часцей за ўсё не па сутнасьці. Зьвяртаешся да чыноўніка вусна па-беларуску, ён адказвае табе па-руску. На заўвагу пачуеш хадавую цяпер сэнтэнцыю: “У нас двуязычие. Нельзя насильно заставлять человека. Человек должен иметь право выбора, на каком языке ему говорить”.

Калі так гаворыць чалавек кшталту рускай Натальлі Аўдзеевай, то ён гаворыць гэта сьведама, гэта яго пазыцыя асімілятара і драпежніка. Калі такое гаворыць чыноўнік-беларус, то гэта, як правіла, схіленасьць перад рускай агрэсіўнасьцю, апраўданьне сваёй слабасьці і бесхрыбетнасьці. (Тут, дарэчы, элемэнтарнае парушэньне ў прымяненьні нават гэтага асіміляцыйнага закона пра “двумоўе”, бо дзяржаўны чыноўнік у такой сытуацыі павінен быў бы адказваць ў той мове, у якой да яго зьвярнуўся грамадзянін. Веданьне двух моваў для чыноўніка абавязковае.) Чыноўнікам-беларусам, якія па-рабску бязвольна прымаюць пазыцыю агрэсіўных асімілятараў, раім падумаць пра сваіх дзяцей.

Ад вас залежыць, ці вы дасьцё свайму дзіцяці ключык ад скарбонкі, дзе знаходзіцца душа і інтэлект вашага Роду, альбо ключ ад пустой скрыні, якую ён мусіць папаўняць чужымі для вашага Роду якасьцямі. Ці, хацелі б вы мець дзяцей ад чужога бацькі, непадобных на вас, якія б выгадаваліся і сказалі: “а вы, собственно, кто такой, вы что здесь дзелаеце”?

Пэўна ж, не хацелі б такога. Дык чаму вы для ўсяго народу, для ўсёй нацыі спрыяеце такому сваімі паводзінамі і сваёй дзейнасьцю?!

Ключыкам да інтэлектуальнай скарбонкі зьяўляецца родная мова. Ад бацькоў залежыць, ці будуць яны гаварыць з дзіцем па-беларуску, на роднай мове Роду і празь яе злучаць сваё дзіця з каранямі продкаў, ці будуць гаварыць па-руску, на чужой для іхняга Роду мове і павялічаць адрыў ад інтэлектуальных каранёў свайго Роду. У выпадку выкарыстаньня “русского языка” вынікае, што продкі Роду жылі дарма, іх інтэлектуальныя набыткі будуць такімі бацькамі глыбока закапаныя і заасфальтаваныя. Дык як успрымаць падкінутую ворагамі і шырока ўжываную чыноўнікамі сэнтэнцыю “Человек должен иметь право выбора, на каком языке ему говорить?”

Ці можа дарагое вам дзіця зрабіць выбар? Выбар за яго (і як бачым сёньня, ня лепшы) робіце вы, бацькі, пад уплывам хлусьлівай и драпежнай расейска-імпэрскай дэмагогіі “о превосходстве русской культуры и русского языка”.

Мэта злачыннай асіміляцыі расейскіх імпэрцаў у тым, каб задушыць наш інтэлект, інтэлектуальна прынізіць і падначаліць, перарабіць нас у “рускіх ніжэйшай якасьці”. Свае мэты яны ня надта і хаваюць. Дастаткова пазнаёміцца зь іхнымі плянамі па выпраўленьні дэмаграфічнай сытуацыі ў Расеі за кошт суседніх народаў.

У імпэрска-расейскім асіміляцыйным ланцугу сёньняшнія працэсы зьнішчэньня тэрыторыі беларускай мовы і беларускага інтэлекту праз зьнішчэньне беларускіх умоваў выхаваньня ў дзіцячых садках і зьнішчэньне беларускай школы ёсьць такое ж злачынства, як і варварскія масавыя забойствы беларускага насельніцтва падчас захопу Беларусі пры імпэратрыцы Кацярыны ІІ і сталінскага генацыду 30-40-х гадоў ХХ-га стагоддзя.

“Тэхналёгія” асіміляцыі была на ўзбраеньні фашызму ХХ-га стагоддзя. Адольф Гітлер плянаваў ператварыць у рабоў цэлыя народы, частку зьнішчыць, астатніх асіміляваць. Цяпер расейская крамлёўская хунта праз сваю агэнтуру і адурманеную чыноўную вертыкаль рэжыму робіць на Беларусі тое самае.

Zmicier
06.07.2007, 14:22
Гэты зварот скіраваны найперш да чыноўнікаў-беларусаў.

Менавіта чыноўнікі маюць магчымасьць найбольш эфектыўна карэнным чынам зьмяніць сытуацыю ў справе спыненьня злачынных працэсаў асіміляцыі. Працэсы асіміляцыі захлынуцца, як толькі пачне пашырацца ўжываньне нашай роднай беларускай мовы. Трэба скарыстаць канстытуцыйны статус дзяржаўнасьці беларускай мовы. На агрэсію асімілятараў трэба адказаць цьвёрдасьцю пазыцыі ў адстойваньні сваёй нацыянальнай годнасьці. Неабходна перакуліць на 180 градусаў скіраванасьць выказваньня: “Чалавек павінен мець права выбару, на якой мове яму гаварыць”. “Мы робім выбар на карысьць беларускай мовы”. Так можна адказаць любому чынадралу-асімілятару, які атабарыўся ў структурах вэртыкалі рэжыму, калі ён спытае: “Что это ты перешел на белорусский?”

Чыноўнікі, якія робяць “прагматычны” выбар на ролю пасобнікаў забойства беларускага народа, ператварэньня яго ў “рускіх ніжэйшай якасьці”, становяцца на адну дошку з гэбоўскімі паслугачамі, якія “стукалі”, катавалі людзей ў турмах, ГУЛАГах, забівалі ў Курапатах. Настане час, калі прыдзецца адказваць за здраду сваім продкам, сваім нашчадкам і свайму народу.

Непазьбежны распад расейскай імпэрыі. Тое, што пачало гніць знутры, абавязкова згніе ўшчэнт. Ня выратуе ні газ, ні нафта, ні лубянскія спэцы.

Ганьба тым, што гнуцца, як трава, ганьба здраднікам.

Беларуская Дзяржава адродзіцца, беларуская культура расквітнее. Гэта зробяць Беларусы.

Пашана і слава абаронцам беларускай культуры! Пашана людзям, што не страцілі нацыянальнай годнасьці, што не ўгінаюцца перад чужынцам, што ня гнуцца перад абставінамі!

Дбайма і думайма пра будучыню Беларускай нацыі!

vitja-knd
06.07.2007, 21:17
Настане час, калі прыдзецца адказваць за здраду сваім продкам, сваім нашчадкам і свайму народу.

Боюсь, что прочитав такое, любой чиновник, даже самый незначительный, боясь справедливой расплаты за здраду сваiм продкам, сваiм нашчадкам i свайму народу, будет еще с большим рвением осуществлять политику ассимиляции белорусского народа:confused:

bobr55
06.07.2007, 21:24
Zmicier писал(а):"....Ганьба тым, што гнуцца, як трава, ганьба здраднікам.

Беларуская Дзяржава адродзіцца, беларуская культура расквітнее. Гэта зробяць Беларусы.

Пашана і слава абаронцам беларускай культуры! Пашана людзям, што не страцілі нацыянальнай годнасьці, што не ўгінаюцца перад чужынцам, што ня гнуцца перад абставінамі!

Дбайма і думайма пра будучыню Беларускай нацыі!"
---------------------------------------------------------------------------------------
Вот таким своим отношением к людям ты ни чего не добьешся.
Ты думаешь что ты сильный человек?Ты слаб и труслив,потому что только такой человек может позволить себе судить других.
Понастоящему сильный человек,этого себе не позволит.Не могут быть все сильными.
А вводить белорусский язык,я думаю,нужно с детского сада.И тогда лет через десять(не больше) не менее 70% населения будут общатся друг с другом "па беларуску".
А будете заставлять "палкой",будет как в Украине или в Прибалтике.
Неужели вам подходит вариант Украины?:confused:
Расея не упустит свой шанс.Она просто проглотит ".СИНЕОКУЮ" Или разорвет на части.

vitja-knd
06.07.2007, 21:59
Синеокая, бобер это популярная водка Брестского ЛВЗ, конечно проглотит ее Россия, вместе со всеми суррогатами под этой и другими марками, проглотит и высцит на угол...

Алесь
06.07.2007, 22:12
...любой чиновник, даже самый незначительный, боясь справедливой расплаты за здраду сваiм продкам, сваiм нашчадкам i свайму народу, будет еще с большим рвением осуществлять политику ассимиляции белорусского народа:confused:
Слушай, это так звучит, будто у нас ВСЕ чиновники только и думают, как умертвить белорусскую культуру национальную. Далеко не все! Есть явные враги адраджэння. но еще больше - скрытых союзников. Просто работа у чиновника такая - он вынужден быть лоялен к вышестоящему начальнику. Закон, иначе он не будет работать. Поэтому дело в большей степени в смене ЗАКОНА, хотя и работа просветительская в нынешней ситуации не бесполезна.

vitja-knd
06.07.2007, 22:21
При лечении, иногда поздно применять щадящий медикоментозный метод, и единственным путем к спасению больного остается радикальный (хирургический) способ. Повторяю - для спасения белорусского языка необходимы радикальные меры, иначе он точно погибнет, а жаль - язык красивый

шатун
06.07.2007, 23:06
ПАРНИ у МЕНЯ РОДИЛСЯ МАЛЕНЬКИЙ ПАШКОВ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Слушайте наше радио...

bobr55
06.07.2007, 23:59
ПОЗ - ДРАВ - ЛЯ - ЕМ с НАСЛЕДНИКОМ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Здоровья малышу и его маме!
------------------------------------------------------------------
Я бы поздравил ВАС и голосом,но твой Скайп не работает.

шатун
07.07.2007, 00:25
Мама родила и чувствует себя отлично, а у меня все впереди,это факт...

vitja-knd
07.07.2007, 01:46
Поздравляю, Шатун, очень рады за тебя;)

mila
07.07.2007, 09:47
Мама родила и чувствует себя отлично, а у меня все впереди,это факт...

По-моему,вчера тебя поздравляли со свадьбой,ну,молодец,все успел вовремя.Ведь это счастливый день 07-07-07(три семерки).Еще раз прими поздравления из далекой Америки,пусть твой сын будет счастливым человеком.Счастья Вам!

шатун
07.07.2007, 14:10
Наш пострел везде поспел-народная мудрость,а я только претворяю все в жизнь.

diks
08.07.2007, 06:52
Наш пострел везде поспел-народная мудрость,а я только претворяю все в жизнь. Поздравляю! Ещё не забудь поработать лопатой и топором!:p

vitja-knd
08.07.2007, 09:29
Если будешь продолжать в таком темпе - успеешь все:D

vitja-knd
08.07.2007, 09:37
Опиши подробней как в один день можно было женится и обзавестись наследником - вельмi цiкава:)

шатун
08.07.2007, 11:17
Опиши подробней как в один день можно было женится и обзавестись наследником - вельмi цiкава:)

Если очень захотеть, можно в космос улеть!

Zmicier
10.07.2007, 10:30
Далучаюся да віншаваньняў! Nulla dies sine linea :)

шатун
11.07.2007, 09:08
Поздравляю! Ещё не забудь поработать лопатой и топором!:p

В этом отношении все в порядке работаю прорабом пгс так что настроил достаточно,+проводил неоднократно благоустройство.Выходит что осталось воспитать сына.

bobr55
11.07.2007, 14:37
В этом отношении все в порядке работаю прорабом пгс так что настроил достаточно,+проводил неоднократно благоустройство.Выходит что осталось воспитать сына.

Молодец!:rolleyes: Все предусмотрел.Нет слов.

шатун
11.07.2007, 18:54
Спроси у "Ортодокса, он подскажет как можно научиться,всему,сразу и за короткий срок.

bobr55
11.07.2007, 20:39
Спроси у "Ортодокса, он подскажет как можно научиться,всему,сразу и за короткий срок.

У меня брат в Марьиной горке служил(63-66),и "этому" там не учили.:rolleyes:
Он,правда,тоже не совсем обычный.У него восемь детей и уже девять внуков.

шатун
11.07.2007, 21:01
Учили,учили всему. за 45 минут я постиг образцовое ведение стрльбы из СВД-1,
Через 5 месяцев, сдав на отлично итоговую проверку я был отправлен капралом в карантин.А желание к учебе и постижению всего нового пробуждали дяди Дембеля,этим людям спустя стлько лет я благодарен за их неутомимую жажду привить мне знания,смекалку и прочие навыки которые до сей поры помогают в жизни.

Zmicier
11.07.2007, 21:15
На здымках фільма пра вайну па сцэнару, мяне павінны былі забіць. Было 8 дубляў, пасьля якіх я аднім вухам амаль нічога не чую. Ужо прайшло 4 дні... Спачатку думаў, што пройдзе, а зараз і ня ведаю... Можа хто з Вас лекар? Ці ведае, што рабіць? Я на Беларусі буду толькі праз тыдзень, таму у шпіталь пайсьці не магу...

шатун
11.07.2007, 21:23
На показательных выступлениях получил в ухо, текла кровь думал порвал перепонку через месяц все прошло.(не мыл ухо месяц в МСБ лор вытащил пробку)

Zmicier
11.07.2007, 21:34
Дзякуй. Буду спадзявацца, што пройдзе...

шатун
11.07.2007, 21:48
Дзякуй. Буду спадзявацца, што пройдзе...

Поправляйся скорее.:)

vitja-knd
22.07.2007, 22:51
Покажись доктору бязательно. А у нас еще снимают кино про войну?!?:rolleyes:

Zmicier
24.07.2007, 13:59
Не ў нас- у Польшчы... на тэму беларускай антыфашысцкай і антыбальшавіцкай партызанкі...

vitja-knd
24.07.2007, 20:44
Вельмi цiкава, гэта, хiба пра Армiю Краёву. Якi час? 39, 41, 44, 45, а можа 57-мы?:eek:

Zmicier
26.07.2007, 11:17
Беларуская Краёвая Абарона. Шчыра кажучы, яны былі больш антыбальшавіцкія чым антыфашысцкія, але на той час камуністычная пагроза была большай. 1944

bobr55
26.07.2007, 15:58
Беларуская Краёвая Абарона. Шчыра кажучы, яны былі больш антыбальшавіцкія чым антыфашысцкія, але на той час камуністычная пагроза была большай. 1944

Ты сам то понял, что нацарапали твои пальчики,или ты каменты ждешь?:confused:
Полностью,мне здаеца,"крыша поехала".

bobr55
26.07.2007, 15:59
Беларуская Краёвая Абарона. Шчыра кажучы, яны былі больш антыбальшавіцкія чым антыфашысцкія, але на той час камуністычная пагроза была большай. 1944

Ты сам то понял, что нацарапали твои пальчики,или ты каменты ждешь?:confused:
Полностью,мне здаеца,"крыша поехала".

vitja-knd
29.07.2007, 20:11
Вельмi трагiчны час, каб яго пауней асэнсаваць - трэба тэрмiн. Гэтыя людзi хацелi для сваей айчыны нечага лепшага за камунiстычны лагер. Таму яны i трапiлi у рады здраднiкау беларускага народа. У канцы 44 з iх у Нямеччыне была сфармiравана дывiзiя "Беларусь", якая, прауда як i власауцы на усходнiм фронце не змагалася, вельмi памяркоуна са зброей здалiся амерыканцам у лютым 45. Большая частка з iх паспела паваяваць на старане амерыканцау i праявiла сабе геройскi пад Монта-Касiна, дзе палег польска-беларускi корпус, тым самым крывей аплацiушы магчымасць не вяртацца на радзiму (была такая дамоуленасць памiж саюзнiкамi). Тыя хто застуся жыць - дажывюць свой век у Англii...

bobr55
29.07.2007, 22:29
Я думаю ты не оправдываешь их,а просто констатируешь данный факт.

vitja-knd
30.07.2007, 21:16
Не берусь никого оправдывать да и судить тоже не берусь. Время потому и было страшным, что не оставляло выбора. Нет, выбор все же был - умереть или нет. Так что там поляки за кино снимают, Алесь? Небось социальный заказ заокеанских друзей?:rolleyes:

Bobr)
09.08.2007, 10:54
А как вообще можно сравнивать разные культуры. Ну и что, что наша РОДИНА граничит с Россией. В России живет более 150000000 человек (кстати, не все рускоязычные и знают русскую культуру). Это политика государства такая - преподавать белорусам в школах с детства русскую литературу, приибщая тем самым к рууской культуре. Так почему также не изучать польскю культуру. Только из-за того, что тут живёт куча русских военных, у которых пенсия больше зарплаты белоруса?

Ender
11.08.2007, 09:33
Прывітаньне, шаноўнае спадарства....ліцьвінаў да кучы бярэце?:D

vitja-knd
12.08.2007, 21:23
Жмудзiн? Тут больш габрэяу.

Ender
14.08.2007, 15:31
Ня трэ' блытаць летувісаў(жмудзінаў ды аўкштотаў) зь ліцьвінамі(беларусамі):cool:

vitja-knd
14.08.2007, 23:29
Лiцьвiн-беларус, так плюшчылi увесь час што не ведаем як назвацца...:)

Leta
17.11.2007, 23:08
Прывітаньне, а я неяк і не чакала ўжо сустрэць беларусаў недзе на бабруйскіх форумах. Вось радасьць та! Ну, дык я з вамі. Ці прымаеце?

ПОП
18.11.2007, 00:11
Прывітаньне, а я неяк і не чакала ўжо сустрэць беларусаў недзе на бабруйскіх форумах. Вось радасьць та! Ну, дык я з вамі. Ці прымаеце?

НУ А ЯК-ЖЕ?:)

vitja-knd
18.11.2007, 00:12
Калi ласка, Лета, вельмi прыемна.:)

vitja-knd
18.11.2007, 00:14
НУ А ЯК-ЖЕ?:)

Не пугай хороших людей.

vitja-knd
18.11.2007, 09:02
Прывітаньне, а я неяк і не чакала ўжо сустрэць беларусаў недзе на бабруйскіх форумах. Вось радасьць та! Ну, дык я з вамі. Ці прымаеце?

Прымаем, шаноуная. Але сустрэць беларусау тут (i вогуле у Беларусi) цяжка, нават кажуць: "Беларус калi малы, дак ён бялявы, а калi сталее, дак абавязкова русее...".
Бабруйшчына i само месца, увогуле не беларускi рэгiён. Габрэi, хахлы, палякi, кацапы, уетнамцы, караiмы, беларусы - каго толькi не прытулiла гэтая гасцiнная зямля - кожнай твары по пары. Перамешвалicь яны памiж сабой гадоу 300, i атрымалася новая гiбрыдная суполка людзей - "бабруйчане". Аб гэтым i гаворка. Праз некаторы час можна патрабаваць i адмiнiстрацыйнай незалежнасцi, пакуль у межах Магiлёушчыны, потым, глядзi, самаправазгласiмся у нейкi Бабрастан, а можа i не.

Leta
18.11.2007, 14:19
Прымаем, шаноуная. Але сустрэць беларусау тут (i вогуле у Беларусi) цяжка, нават кажуць: "Беларус калi малы, дак ён бялявы, а калi сталее, дак абавязкова русее...".
Бабруйшчына i само месца, увогуле не беларускi рэгiён. Габрэi, хахлы, палякi, кацапы, уетнамцы, караiмы, беларусы - каго толькi не прытулiла гэтая гасцiнная зямля - кожнай твары по пары. Перамешвалicь яны памiж сабой гадоу 300, i атрымалася новая гiбрыдная суполка людзей - "бабруйчане". Аб гэтым i гаворка. Праз некаторы час можна патрабаваць i адмiнiстрацыйнай незалежнасцi, пакуль у межах Магiлёушчыны, потым, глядзi, самаправазгласiмся у нейкi Бабрастан, а можа i не.
Няўжош сярод усяго гэтага натоўпу беларусаў меней за ўсіх? :eek: Вось так, другія народы асімілююць прышлых, а мы асімілюемся ў прышлых, бывае...
Год 11 таму атрымалі мы маленькую хацінку ў вёсцы пад Бабруйскам, адтуль маці майго бацькі родам. Вёсачка амаль памёрлая, раней там жылі ўсе толькі "палякі", толькі "паны" і толькі каталікі. І толькі там мае вушы адпачывалі, так прыгожа і натуральна гаварылі старыя па-беларуску, сярэдняе пакаленье ўжо трасянкай карысталіся, а моладзь па-расейску шпарыць.
А наконт караімаў - гэта праўда?

vitja-knd
18.11.2007, 15:53
Няўжош сярод усяго гэтага натоўпу беларусаў меней за ўсіх? :eek: Вось так, другія народы асімілююць прышлых, а мы асімілюемся ў прышлых, бывае...
Год 11 таму атрымалі мы маленькую хацінку ў вёсцы пад Бабруйскам, адтуль маці майго бацькі родам. Вёсачка амаль памёрлая, раней там жылі ўсе толькі "палякі", толькі "паны" і толькі каталікі. І толькі там мае вушы адпачывалі, так прыгожа і натуральна гаварылі старыя па-беларуску, сярэдняе пакаленье ўжо трасянкай карысталіся, а моладзь па-расейску шпарыць.
А наконт караімаў - гэта праўда?

Прауду кажаш, Leta, натуральную беларускую гаворку на вулiцах Бабруйска сустрэць вельмi цяжка, але аднойчы мне удалася яе пачуць. Па Cацыялке ад майдана iшлi дзве, яшчэ маладыя, кабеткi, вельмi зграбныя i ладныя, i аб нечым сваiм размаулялi па-беларуску. Размаулялi для сабе, цiхутка, але хто чуу спуджана абарочвалicь як на латынь. Хiба так i ёсць. Можа яны былi акторкi цi вучыцелькi? Было гэта дзiуна i таямнiча.
А караiмы? - Алесь Адамовiч, нябожчык, з iх. Ён з мястэчка Глуша, недалёка ад Бабруйска калi ехаць на Глуск.
Заходзь часцей.

Leta
18.11.2007, 23:11
Хм, пра караімаў ня ведала, дзякую за інфу цікавую.

А што тычыцца беларускамоўнасьці ў Бабруйску, яе мала і шмат хто да яе ставіцца на адэкватна, але бываюць такія цудоўныя выпадкі. Днямі знаёмая дзяўчына папрасіла беларускамоўную Біблію, бо хоча ўліцца ў мову, а гэтую кнігу яна чытае кожны дзень. Мы ехалі зь ёй у таксі, гаварылі па-беларуску, суседка па спадарожжу (таксама маладая дзяўчына) пачула нашую гаворку і... мы пачулі лекцыю аб тым, якая яна прыгожая правільная беларуская мова:D. Астатнія моўча згаджаліся.

vitja-knd
18.11.2007, 23:47
Хм, пра караімаў ня ведала, дзякую за інфу цікавую.

А што тычыцца беларускамоўнасьці ў Бабруйску, яе мала і шмат хто да яе ставіцца на адэкватна, але бываюць такія цудоўныя выпадкі. Днямі знаёмая дзяўчына папрасіла беларускамоўную Біблію, бо хоча ўліцца ў мову, а гэтую кнігу яна чытае кожны дзень. Мы ехалі зь ёй у таксі, гаварылі па-беларуску, суседка па спадарожжу (таксама маладая дзяўчына) пачула нашую гаворку і... мы пачулі лекцыю аб тым, якая яна прыгожая правільная беларуская мова:D. Астатнія моўча згаджаліся.

Мая радзiма поунач Беларусi, нават пауночны захад. Бываю там разы два на год i кожны раз прыемна здзiуляе тое як гавораць на вiцебшчыне. Там нават у простым людскiм асяроддзе многiя, асаблiва сталага узросту людзi, могуць аднолькава добра размауляць па-расейску, па-беларуску, а шмат хто i па-польску, нiкога гэта не шакiруе. Так сама радыё i мясцовае тэлебачанне. Лiнгвicтычная падрыхтоука вядучых на парадак вышэйшая, яны вольна пераходзяць з прыгожай расейскай на прыгожую беларускую гаворку. Тое што слухаем па-магiлёускiх CМI, i Бабруйску - гэта нешта жудаснае. Але маем тое што заслугоуваем. Моучкi згаджацца недастаткова.

Zmicier
19.11.2007, 15:17
Вельмі прыемна што тут яшчэ хтосьці ёсьць.
Вось вам чарговая вытрымка:

Павал Севярынец. Нацыянальная ідэя.

"ГАБРЭЙСТВА

…Беларусь? І пасьля гэтага вы будзеце гаварыць мне, што ў вас няма сваякоў у Ізраілі?…

Зь Беларусі паходзяць лідэры сіянісцкага руху і большасьць кіраўнікоў адноўленае дзяржавы Ізраіль – два прэзыдэнты й шэсьць прэм'ер-міністраў. Габрэйская дыяспара Беларусі адрадзіла старажытны іўрыт, зрабіла дзяржаўнай моваю ідыш і прыдумала эспэранта, заснавала "Масад" і найславуцейшыя габрэйскія школы – іешывы – а таксама дала сьвету дзесяткі знакамітасьцяў, дзеячоў і геніяў плянэтарнага маштабу.

Габрэі ("жыды", "жыдове") зьявіліся ў Беларусі яшчэ ў Сярэднявеччы – іх добра арганізаваныя й уплывовыя кагалы з XIV ст., паводле вялікакняскіх прывілеяў, займаліся камэрцыяй ды рамесьніцтвам.

"А сыны Ізраілевыя пладзіліся вельмі, і размножыліся, і зрабіліся яны дужа моцныя, і напоўнілася тая зямля імі." (Выхад 1:7)

Эўрапейскае скрыжаваньне. Небывалая талеранцыя. Натуралёвая духовасьць. Багаты й утульны край. Беларусь? Ды проста зямля абяцаная!

Па меры таго, як у тагачаснай Эўропе ў выніку крыжовых паходаў, эпідэміі чумы й разгулу цемрашальства габрэі пачалі падвяргацца ўсё больш моцнаму ўціску, цэнтар цяжару габрэйскага расьсяленьня паволі перамяшчаўся зь Нямеччыны на ўсход, праз Польшчу да ВКЛ – дабраславёнага Ханаану, дзе цякуць малако і мёд. У XV – XVI стст. міграцыя прыняла масавы характар: на беларускіх землях аселі дзесяткі тысячаў габрэяў.

Беларусь Залатога веку чула на ўласныя вушы й бачыла на ўласныя вочы, як выконвалася Божае абяцаньне габрэям:

"Я дабраслаўлю тых, што дабраслаўляюць цябе…” (Быцьцё 12:3)

Беларусь атрымала дар велізарнага гістарычнага значэньня. На працягу апошніх стагодзьдзяў, да аднаўленьня габрэйскае дзяржаўнасьці, якраз тут, у Сэрцы Эўропы, і быў Ізраіль! Мільёны габрэяў век за векам канцэнтраваліся на тэрыторыі колішняга Вялікага Княства.

… І што, цяпер вы таксама будзеце пытацца ў мяне, чаму беларуская гісторыя так нагадвае Біблію?..

У XIX – пачатку ХХ стст. абмежаваныя імпэрскай рысай аселасьці габрэі складалі асноўнае насельніцтва беларускіх гарадоў. Менск, Магілёў, Берасьце, Віцебск, Гомель, Пінск, Мазыр былі габрэйскімі на 50-80%! У Валожыне, Міры, Слоніме, Слуцку дзейнічалі самыя вядомыя ў сьвеце іешывы – юдаісцкія ўнівэрсытэты. Сюды, да знакамітых равінаў і тлумачальнікаў Талмуду таго часу зьяжджаліся вучыцца габрэі з ЗША, Нямеччыны, Ангельшчыны. Беларусь выконвала ролю агромністага рэзэрвуару, дзе намнажаліся сілы для адраджэньня народа, абранага Богам. Беларусь – другая радзіма габрэйства, ня больш, ня менш.

Фэномэн габрэйскага расьсеяньня, які спрабуюць сарамліва не заўважаць дагэтуль, насамрэч іскрыць і зьзяе ў беларускай нацыянальнай ідэі на поўную сілу. Бліскучыя імёны, пляяды талентаў, паўсюдныя прозьвішчы зь беларускай сэмантыкай на Захадзе і Усходзе – ад клясычных Рабіновіча й Кагановіча да Гомельскага, Сланімскага, Слуцкай, Шклоўскага ці Магілевера, па якіх можна вывучаць геаграфію Беларусі – скрышталізоўваліся тут, у краіне ціхай, сьветлай і празрыстай, у вобласьці высокае духовае канцэнтрацыі.

Зорны час беларускага габрэйства, пік ягонае трагедыі й нацыянальны трыюмф – ХХ стагодзьдзе. Беларусь літаральна выбухнула габрэйскай пасіянарнасьцю. З плоднасьцю біблійных патрыярхаў яна нараджала:

— Мастакоў з сусьветным імем: Марка Шагала, Хаіма Суціна, Саламона Юдовіна, Льва Бакста;

— Клясыкаў габрэйскай літаратуры: Мендэля Мойхер-Сфорыма, Ізі Харыка, Майсея Кульбака;

— Фантаста Айзэка Азімава, філёзафа Саламона Маймана, скульптара Заіра Азгура, пісьменьніка Зьмітрака Бядулю;

— Егуду Бэн-Эліезэра, што стварыў наноў іўрыт, і Людвіка Замэнгафа, што вынайшаў эспэранта;

— Лідэра рэлігійнага сіянізму Меіра Бар-Ілана з Валожына; заснавальніка Сусьветнага Сіянісцкага Кангрэсу Навума Гольдмана зь Вішнева, стваральніка габрэйскага руху Расеі, Шмуэля Магілевера, старшыню Габрэйскае Агенцыі й Сусьветнай Сіянісцкай Арганізацыі Ар'е Дульчына зь Менску;

— Ісэра Харэла (Ізю Гальперына), бацьку "Масаду", які здолеў здабыць і перадаць у ЦРУ даклад Хрушчова аб разьвенчваньні культу Сталіна яшчэ да яго выступу на ХХ зьезьдзе КПСС;

— Міхала Грузэнбэрга, у 1941-49 гг. галоўнага рэдактара Саўінфармбюро, і Сямёна Косбэрга, асноўнага канструктара савецкіх касьмічных рухавікоў…

… І што, вы скажаце мне, што гэта ня нашыя людзі?!.

Zmicier
19.11.2007, 15:18
Беларускія габрэі – гэта супэрзоркі заходняе цывілізацыі. Норбэрт Вінэр, заснавальнік кібэрнэтыкі – зь сям’і беларускіх эмігрантаў. Давід Сарноў, кіраўнік Радыёкарпарацыі ЗША, дарадца Эйзэнхаўэра і патрыярх сучаснае мэдыя-індустрыі – зь Меншчыны. Ізя Бейлін, ён жа Ірвінг Берлін, аўтар “God Bless to America”, музыкі для 19 мюзіклаў, 18 кінафільмаў і 282-х найпапулярнейшых гітоў ЗША – з Магілёва. Ляўрэат нобэлеўскае прэміі Аарон Клуг – зэльвенскі. Давід Мэр-Сухаўлянскі – заснавальнік Лас-Вегасу, "самая загадкавая постаць амэрыканскае мафіі", што ніводнага разу не трапляўся ў турму і стаў прататыпам для Майкла Карлеонэ з "Хроснага бацькі" Марыё К'еза – гарадзенскі. Легенды Галівуду Кірк Дуглас з сынам Майклам Дугласам – магілёўскія!

Беларускае габрэйства спарадзіла бомбаў сусьветнае рэвалюцыі – Паўла Аксельрода са Шклова, рэдактара "Іскры" й старшыню партыі меншавікоў; Рыгора Гершуні зь Менску, стваральніка баявой арганізацыі эсэраў; Аляксандра Парвуса зь Бярэзіна, галоўнага фінансіста й выдаўца партыі бальшавікоў, а ў дадатак і Фані Каплан з Рэчыцы, якая старшыню гэтае партыі ледзь не адправіла на той сьвет стрэламі з рэвальвэру, а яшчэ пяцёх зь дзевяці заснавальнікаў РСДРП…

… Ну вось, як заўжды: габрэі зноў ва ўсім вінаватыя!…

Беларусь дала пачатак цэлым габрэйскім партыям – Бунду (Вільня, 1897) і "Паалей-Цыёну" ("Рабочыя Сыёну" – Менск, 1901)

Гітлераўскі нацызм спрабаваў зьнішчыць беларускі Ізраіль. Попел Трасьцянца, Менскага гета й дзесяткаў фашыстоўскіх канцлягераў дагэтуль грукае ў Сэрца Эўропы.

І ўсе-такі – старонка гісторыі чалавецтва, вартая Новага Запавету! – менавіта Беларусь выканала ключавую ролю ў цудоўным уваскрасеньні Ізраілю, прадказаным Бібліяй. Пасьля амаль дзьвюхтысячагадовага блуканьня па сьвеце, прыцясьненьняў на чужыне, вякоў антысэмітызму й кашмару нацысцкага генацыду богаабраны народ вярнуўся на Сьвятую Зямлю. Першы прэзыдэнт Ізраілю, Хаім Вейцман, з Моталю і трэці, Залман Шазар, зь Міру; прэм'ер-міністры Іцхак Шамір, Арыэль Шарон, Голда Мэір, Мэнахем Бегін, Шымон Перас, Іцхак Рабін (апошнія трое – яшчэ й ляўрэаты Нобэлеўскай прэміі міру) – родам зь Беларусі!

Іх пачынаеш пазнаваць паводле няўлоўнага генэтычнага коду: большасьць "літоўскіх", "рускіх", "польскіх" ды "савецкіх" габрэяў – носьбіты ўзьнёслае, сьветлае, адухоўленае беларускае мэнтальнасьці.

Калі чытаеш Біблію, напоўненую дабраславеньнямі й пракляцьцямі ізраільскаму народу, перабіраеш неверагодную й драматычную гісторыю беларускага габрэйства – кожнае імя, кожны вобраз, кожнае прароцтва адкрывае перад табою Беларусь. Гэта кранае асабіста. Гэта прымушае трымцець. Гэта працінае да пачуцьця яўнае роднасьці.

Зрэшты, мы даўно пра гэта здагадваліся. Такі праўда, кожны з нас хоць крыху габрэй!"

Leta
19.11.2007, 20:58
Мая радзiма поунач Беларусi, нават пауночны захад. Бываю там разы два на год i кожны раз прыемна здзiуляе тое як гавораць на вiцебшчыне. Там нават у простым людскiм асяроддзе многiя, асаблiва сталага узросту людзi, могуць аднолькава добра размауляць па-расейску, па-беларуску, а шмат хто i па-польску, нiкога гэта не шакiруе. Так сама радыё i мясцовае тэлебачанне. Лiнгвicтычная падрыхтоука вядучых на парадак вышэйшая, яны вольна пераходзяць з прыгожай расейскай на прыгожую беларускую гаворку. Тое што слухаем па-магiлёускiх CМI, i Бабруйску - гэта нешта жудаснае. Але маем тое што заслугоуваем. Моучкi згаджацца недастаткова.
Раней думала, што Віцебская вобласьць самая зрусіфікаваная. Але потым пазнаёмілася
з самабытнай мастачкай жыхаркай Полацкага раёну, в. Германовічы - яна цярпела ад нейкай хваробы і перасоўвалася ў вазку. Мы зь ёй колькі год ліставаліся, пакуль яна мела манчымасьць адказваць мне. Сапраўды мову яна і расейскую (вельмі паважала і лічыла самай прыгожай, нат пісала на ёй паэмы аб няшчасным каханьні), і польскую (Біблію на ёй чытала), і беларускую ведала вельмі жыва, я зь яе лістоў вучылася. Па беларуску ў яе атрымліваліся прыгожыя вершы. І малюнкі ў яе былі цікавыя...

А што у магілёскіх СМІ ёсьць яшчэ нешта беларускамоўнае? Я больш нэтам карыстаюся.

vitja-knd
19.11.2007, 23:34
Раней думала, што Віцебская вобласьць самая зрусіфікаваная. Але потым пазнаёмілася
з самабытнай мастачкай жыхаркай Полацкага раёну, в. Германовічы - яна цярпела ад нейкай хваробы і перасоўвалася ў вазку. Мы зь ёй колькі год ліставаліся, пакуль яна мела манчымасьць адказваць мне. Сапраўды мову яна і расейскую (вельмі паважала і лічыла самай прыгожай, нат пісала на ёй паэмы аб няшчасным каханьні), і польскую (Біблію на ёй чытала), і беларускую ведала вельмі жыва, я зь яе лістоў вучылася. Па беларуску ў яе атрымліваліся прыгожыя вершы. І малюнкі ў яе былі цікавыя...

А што у магілёскіх СМІ ёсьць яшчэ нешта беларускамоўнае? Я больш нэтам карыстаюся.

У Магiлёускiх СМI - хiба нiчога, а жаль, беларусау на Падняпроуе шмат. А я вучыу па кнiжках Караткевiча, якi захлынуу мяне выпадкова у дзяцiнстве i не адпускае. Мацi мая родам са Смаленшчыны - тож нашы людзi, але вельмi зрусiфакаваныя, а бацька якi ведау польскую, беларускую i рускую памер вельмi рана..., таму выбачайте, Панi Leta, за памылкi.

vitja-knd
19.11.2007, 23:41
Вельмi рады, Змiтрок, зноу чуць цябе. З генiяльных габрэяу ты запамятау Яшу Зельдовiча. Тож зямляк наш...

Leta
21.11.2007, 22:11
У Магiлёускiх СМI - хiба нiчога, а жаль, беларусау на Падняпроуе шмат. А я вучыу па кнiжках Караткевiча, якi захлынуу мяне выпадкова у дзяцiнстве i не адпускае. Мацi мая родам са Смаленшчыны - тож нашы людзi, але вельмi зрусiфакаваныя, а бацька якi ведау польскую, беларускую i рускую памер вельмi рана..., таму выбачайте, Панi Leta, за памылкi.
Памылкі не страшна, хаця я і не бачыла іх, мабыць не зьвяртала ўвагі)).
Я таксама вучыла мову па кніжках Караткевіча, нат' праз "Каласы пад сярпом тваім" я атрымала асаблівае адкрыцьцё (дзесьці ў сёмай класе): "У беларусаў аказваецца, ёсьць свая гісторыя"...

vitja-knd
21.11.2007, 23:12
Памылкі не страшна, хаця я і не бачыла іх, мабыць не зьвяртала ўвагі)).
Я таксама вучыла мову па кніжках Караткевіча, нат' праз "Каласы пад сярпом тваім" я атрымала асаблівае адкрыцьцё (дзесьці ў сёмай класе): "У беларусаў аказваецца, ёсьць свая гісторыя"...

А маёй першай кнiжкай была "Хрыстос прызямлiуся у Гародне", хiба тож гадоу 13 было.
Прачытау захлебваючысь ад асалоды, вельмi жыва уяуляючы дзеянне. Праз многа гадоу даведауся што быу гэта кiнасцэнарый, якi так i не стау фiльмам. А жаль. Каласы - значна потым. Вучоба у Менску, дзе яго мне паказвали як беларусскага Мессiю, жыу ён у 9-павярховым доме што прыступкамi cыходзiць па К Маркса да Свicлачы, каля Дому Афiцэрау, быу тады ужо хворы на цэроз i выглядау не лепшым чынам. Потым яго смерць, i як узнагарода за яе 8-томнае выданне, якое я адразу купiу у двух экзэмплярах.

Leta
28.11.2007, 22:14
А маёй першай кнiжкай была "Хрыстос прызямлiуся у Гародне", хiба тож гадоу 13 было.
Прачытау захлебваючысь ад асалоды, вельмi жыва уяуляючы дзеянне. Праз многа гадоу даведауся што быу гэта кiнасцэнарый, якi так i не стау фiльмам. А жаль. Каласы - значна потым. Вучоба у Менску, дзе яго мне паказвали як беларусскага Мессiю, жыу ён у 9-павярховым доме што прыступкамi cыходзiць па К Маркса да Свicлачы, каля Дому Афiцэрау, быу тады ужо хворы на цэроз i выглядау не лепшым чынам. Потым яго смерць, i як узнагарода за яе 8-томнае выданне, якое я адразу купiу у двух экзэмплярах.
Пэўна ўсе мы з аднаго пачыналі)). У мяне таксама стаіць у шафе той васьмітомнік. А "Хрыстос прызямліўся ў Гародне" мая першая беларускамоўная кніга - адпакутавала тады, але адсодкаў 75 зразумела. Вельмі люблю ягоныя вершы, заўсёды бяру гэты том з сабой у вёску. Хаця цяпер бліжэй іншыя раманы-апавяданьні, але ж, дзякуй Богу за Караткевіча!

vitja-knd
28.11.2007, 22:44
. Хаця цяпер бліжэй іншыя раманы-апавяданьні, але ж, дзякуй Богу за Караткевіча!

Цiкава?

Leta
01.12.2007, 20:40
Цiкава?
Дарослая стала ўжо))), не задавальняе рамантычна-казачны погляд на чалавека.

vitja-knd
01.12.2007, 22:57
Дарослая стала ўжо))), не задавальняе рамантычна-казачны погляд на чалавека.

Мне цiкава якiя аутары i творы захапляюць панi зараз? Можа i я што-небудзь сабе падбяру...

Leta
04.12.2007, 00:02
Мне цiкава якiя аутары i творы захапляюць панi зараз? Можа i я што-небудзь сабе падбяру...
Пані цяпер Быкава чытае. Пачынала зь ягонай "Доўгая дарога да дому"... Сёньня запампавала Някляева "Лабух" - кажуць, што рэч добрая, трэ' самой упэўніцца)).

vitja-knd
09.12.2007, 18:27
Пані цяпер Быкава чытае. Пачынала зь ягонай "Доўгая дарога да дому"... Сёньня запампавала Някляева "Лабух" - кажуць, што рэч добрая, трэ' самой упэўніцца)).
Прашу прабачэння, панi Leta, часова не было магчымасцi адказваць.
Панi паважае Быкава. Але мяне ён павяргае у роспач и самоту. Не дае аглядзецца, бязлiтасна вядзе да фiнала, а фiнал яго заужды сумны. Някляева не ведаю, сорамна, калi Вам будзе да спадобы не трымайце у сабе, тады трэба будзе пашукаць гэтага Лабуха.

Leta
09.12.2007, 20:55
Прашу прабачэння, панi Leta, часова не было магчымасцi адказваць.
Панi паважае Быкава. Але мяне ён павяргае у роспач и самоту. Не дае аглядзецца, бязлiтасна вядзе да фiнала, а фiнал яго заужды сумны. Някляева не ведаю, сорамна, калi Вам будзе да спадобы не трымайце у сабе, тады трэба будзе пашукаць гэтага Лабуха.
Дзякую. Быкаў сапраўды, часам змрочна пісаў, але гэта жыцьцё. Мне цікава, захоплівае псіхалагічнасьць ягоных твораў. Там жывыя людзі ды з гістарычнага пункта праўдзіва. І яшчэ цікава здагадвацца аб тым які быў сам аўтар, што ён думаў, як ставіўся да той ці іншай акалічнасьці...

vitja-knd
10.12.2007, 00:42
Дзякую. Быкаў сапраўды, часам змрочна пісаў, але гэта жыцьцё. Мне цікава, захоплівае псіхалагічнасьць ягоных твораў. Там жывыя людзі ды з гістарычнага пункта праўдзіва. І яшчэ цікава здагадвацца аб тым які быў сам аўтар, што ён думаў, як ставіўся да той ці іншай акалічнасьці...

Так-так, i усё гэта у Быкава вельмi бязлiтасна. Ён, як чалавек моцны, стварау свае рэчы таксама людзям трывалым i моцным, якiх, у сваю чаргу, на свеце не багата. Ва усялякiм разе сабе да iх, ня у коiм разе, не лiчу. А верш Ваш, панi Leta, гаворыць аб тым што натура у Вас гераiчная. Дык як Лабух Някляяускi?

Leta
12.12.2007, 22:24
Так-так, i усё гэта у Быкава вельмi бязлiтасна. Ён, як чалавек моцны, стварау свае рэчы таксама людзям трывалым i моцным, якiх, у сваю чаргу, на свеце не багата. Ва усялякiм разе сабе да iх, ня у коiм разе, не лiчу. А верш Ваш, панi Leta, гаворыць аб тым што натура у Вас гераiчная.
Можа і так ( я пра Быкава), мне ж бачыцца ў ягоных творах сьветлым тое, што ў самых крайных сітуацыях частка зь іх знаходзяць у сабе сілы на сапраўдныя і прыстойныя паступкі. М-м-м, так бы мовіць, ня ўсё аказваецца так у чалавеку кепска, калі ён сярод жыцьцёвага форс мажора бывае здольны любіць, ахвяраваць і г.д. Гэта мая "гэраічная натура":D гавора...
Дык як Лабух Някляяускi?
"Лабух" ніяк. Прынамсі, для мяне. Ня ведаю, ці здолею дачытаць да канца. А жалка, вельмі цікава было б пачытаць добры твор пра нашую рэчаіснасьць, не маскоўскую - беларускую. Гэта там ёсьць і цікавыя моманты ды думкі ёсьць. Але ж аўтар занадта ўвагі надае Фройдаўскім штучкам у сваім апісаньні жыцьця героя і ягоных жанчын, дзяцей, знаёмых. Напружвае))).

vitja-knd
12.12.2007, 23:04
Дзякую, шаноуная панi Leta, пiшыце болей i не толькi у гэтай тэме. Вы вельмi адукаваны чалавек, разнастайны, цiкавы, пачэсны, творчы, а нам тут усiм гэткага бракуе. Можа саромеючася Вас астатнiя паспрабуюць трошкi адмыцца ад бруду. Ва усялякiм разе я паспрабую стаць лепей:D.

Leta
12.12.2007, 23:20
Дзякую, шаноуная панi Leta, пiшыце болей i не толькi у гэтай тэме. Вы вельмi адукаваны чалавек, разнастайны, цiкавы, пачэсны, творчы, а нам тут усiм гэткага бракуе. Можа саромеючася Вас астатнiя паспрабуюць трошкi адмыцца ад бруду. Ва усялякiм разе я паспрабую стаць лепей:D.
Эх, чаму ж я не анёл? Ды таму што крыламі не ўкамплектаваная!))

vitja-knd
13.12.2007, 00:11
Вядома што так.
Калi мы былi малыя то вельмi спадабалася нам бавiць час на возеры, лавiлi рыбу, ракау потым варылi i смажылi на вогнiшчы, вядома ж купалicь. Аквапаркау тады (як i зараз) не было, але дзецi заужды знойдуць cабе забаву. Вельмi да спадобы было нам пасля дажджу па мокраму глеiстаму жолабу з`яжджаць на пузе альбо дупе з высокага берага прама у возера - ляцець колькi там метрау па вадзе як трапна кiнуты каменчык. Але аднойчы сябру майму школьнаму Мiшку не пашансавала - куском бутэлькавага шкла яму распаласавала пуза ад горла да паха. Як мы дзецi яго выцягвалi з вады як запiхвалi абратна кiшкi, бiнтавалi кашуляй, цягнулi небараку да шашы, а потым везлi у нашую пасялковую бальнiцу памятаю смутна. Але здаецца тады мы i былi тымi анёламi з крыламi за спiнамi. Мiшку прамылi вантробу, зашнуравалi i праз некаторы час ён стау вядомым у Лiтве бандытам, ну а мы хто кем:o, Крылы нашыя, вядома, тож кудысцi падзелiсь...

Leta
15.12.2007, 19:28
Так, дзеці заўсёды больш шчырыя і адкрытыя за дарослых. Але калі сур'ёзна, дык у кожнам з нас жыве той маленькі хлопчык ці дзяўчынка. Гэта самая жывая і шчырая, самая праўдзівая і чыстая частка нашай натуры. Толькі яна праяўляецца ў асобнай атмасферы... бясьпекі, любві і прыняцьця. Гэта я к таму, што ня ўсё так ужо і кепска.
Як дзесьці напісана: хто шукае, той заўсёды знойдзе :)...

vitja-knd
16.12.2007, 00:50
Так, дзеці заўсёды больш шчырыя і адкрытыя за дарослых. Але калі сур'ёзна, дык у кожнам з нас жыве той маленькі хлопчык ці дзяўчынка. Гэта самая жывая і шчырая, самая праўдзівая і чыстая частка нашай натуры. Толькі яна праяўляецца ў асобнай атмасферы... бясьпекі, любві і прыняцьця. Гэта я к таму, што ня ўсё так ужо і кепска. Як дзесьці напісана: хто шукае, той заўсёды знойдзе :)...*** У Бiблii аб гэтым напiсана. Як i аб многiм iншым. *** Можа i ня кепска усё, але жыццё такая рэч, што неузабаве пачнеш фiласоустваваць (ледзь не казау фарысействаваць). На змену шчаслiваму дзяцiнству прыходзiць* мiтуслiвая маладосць, якую, па-ходу, мяняе напружаная сталасць. Ну а потым нiчога асаблiва добрага нас не чакае - на небасхiле хваравiтая старасць. Старыя у будучыню вогуле глядзець не жадаюць, больш аглядвыюцца на мiнулае....* Як у такiх варунках захавацца маленькаму хлопчыку цi дзяучынцы, таму чыстаму, праудзiваму анёлу? Калi згасае у душах тая Божая iскра? Як яе захаваць? Мажлiва лi што небудзь захаваць? ** I не думайце адказваць на гэткiя пытаннi, шаноуная панi, бо, як усiм вядома, пытаннi задаваць - прывiлеi дурня ))).

Leta
16.12.2007, 23:54
*** У Бiблii аб гэтым напiсана. Як i аб многiм iншым. *** Можа i ня кепска усё, але жыццё такая рэч, што неузабаве пачнеш фiласоустваваць (ледзь не казау фарысействаваць). На змену шчаслiваму дзяцiнству прыходзiць* мiтуслiвая маладосць, якую, па-ходу, мяняе напружаная сталасць. Ну а потым нiчога асаблiва добрага нас не чакае - на небасхiле хваравiтая старасць. Старыя у будучыню вогуле глядзець не жадаюць, больш аглядвыюцца на мiнулае....* Як у такiх варунках захавацца маленькаму хлопчыку цi дзяучынцы, таму чыстаму, праудзiваму анёлу? Калi згасае у душах тая Божая iскра? Як яе захаваць? Мажлiва лi што небудзь захаваць? ** I не думайце адказваць на гэткiя пытаннi, шаноуная панi, бо, як усiм вядома, пытаннi задаваць - прывiлеi дурня ))).
Добра не буду адказываць на гэтае пытаньне, а то нашая размова на такія вышіні сягнула... а я баюся вышыні))).

vitja-knd
17.12.2007, 00:42
Добра не буду адказываць на гэтае пытаньне, а то нашая размова на такія вышіні сягнула... а я баюся вышыні))).

Вышыня... Зноу успамiны, i зноу дзяцiнства. За нашым мястэчкам - кiлёметрах у трох, недалёка ад лiтоускай мяжы - стаяу калiсцi геадэзiчны маяк. Высачэзная з бярвенняу, наушконт вежы Эфэля пабудова, хiба с польскiх часоу. На верх вяла трупехлая лесвiца, па якой чалавек дарослый нiколi б лезць не адважыуся. Але дзецi усё робяць наадварот (будте как дети), i ... не гледзячы унiз мы, падобныя на адзiчалых катоу, узбуджаныя i мокрыя ад сваёй адвагi i страху, ускарабкваемся наверх, на прасмоленыя сонцам i сцюжай дошкi сматравой пляцоуцы. А там... перад намi распахваецца наша Радзiма. Неабсяжны небакрай найлепшай, найпрыгажэйшай у свеце зямлi!

Leta
19.12.2007, 19:55
Успаміны дык успаміны:D...
Я летам на канікулах гасьцявала ў бабулі. Гэта самы цэнтар гораду, базар, вуліца Бахарава, па якой па начах хадзілі танкі. Дзьвухкватэрны дамок, двор за дашчатым плотам, чорны пясок і мы, малые ды заўсёды мурзатыя. Дарослыя хлопцы кралі кавуны з базару, а мы ім зайздросьцілі, бо не дараслі яшчэ да такіх спраў))).

vitja-knd
19.12.2007, 23:40
Наурад-лi, панi дарасла да гэткiх спрау.

Leta
20.12.2007, 23:29
Дзякую, шаноуная панi Leta, пiшыце болей i не толькi у гэтай тэме. Вы вельмi адукаваны чалавек, разнастайны, цiкавы, пачэсны, творчы, а нам тут усiм гэткага бракуе. Можа саромеючася Вас астатнiя паспрабуюць трошкi адмыцца ад бруду. Ва усялякiм разе я паспрабую стаць лепей:D.
Ці можа ТАКІ чалавек кавуны красьці???

vitja-knd
21.12.2007, 00:40
А чаму не? Красцi канешне справа благая, але калi гаворка пра само жыццё, пра iснаванне чалавека, то лiчу дапушчальным што-небудзь стыбрыць з агарода, а яшчэ лепей у тых хто вогуле кавуноу тых не вырашчвау а толькi прадае. Тым больш, лепей каяцца у гэтых грахах, чым у любых iншых:D.

Leta
23.12.2007, 20:04
Каяцца заўсёды ў нечым прыходзіцца. Чым бліжэй ты да сьвятла, тым мацней бачыш бруд на каўнеры сваёй, здаецца, такой бялюткай кашулі. Добра, што Сьвятло ласкавае і літасьцівае, ня сьлепіць...

Дзякую вам за размову, Віця! Так доўга ды па-беларуску мяне яшчэ ніхто не вытрымліваў. РЭСПЭКТ))) ... і віншую з усімі набліжаючыміся сьвятамі:)!

vitja-knd
26.12.2007, 00:33
Так сама вIншую мiлую панi з Калядамi, жадаю Ёй усiх благ i магчымых поспехау у наступаючым Новым Годзе. Мне таксама была вельмi прыемна. Ал ж гэта не развiтанне?:o

Leta
27.12.2007, 23:41
Навошта разьвітвацца? Трэ' размовы размаўляць... пачынайце;)

vitja-knd
28.12.2007, 01:19
Хачу распаведаць як я не стау палаунiчым.
Бацька мой памёр рана, дзядзька, каб хоць трохi яго падмянiць, час ад часу брау мяне падлетка да сабе на хутар - вельмi маляунiчае месца. У яго, заузятага паляунiчага, быу дурнаваты сабака Дунайка i цэлы арсенал рознакалiбернай зброi, баявых прыпасау, розных трафеяу што тады вельмi мяне раззадорвала i займала. Чалавек быу вельмi заняты, галоуны ветэрынарны урач раёна ды i гаспадарка, пчолы, але знаходзiу трохi часу каб паблытацца з ружжом. Аднойчы угаварыу яго узяць и мяне, было тады гадоу 12, можа трохi меньш. Вось шоргаем мы утрох (ён, я i Дунайка) па жнiвеньскай жытнёвай сцярне, пералескi, палi, сонейка. Глядзiм сабака наш стау як укапаны у зямлю, а пярэднюю правую нагу падагнуу пад бруха - зрабiу значыцца "стойку". Дзядзька заладавау у ствалы патроны i дубальтоуку сваю падняу. Дунайка трохi пастаяушы рвануу напшут i ... , падняушы з травы здаравеннага рудога ката (мышкавау злодзей), адразу загнау яго на самую вяршыню блiжэйшай бярозы. Гэта былi апошнiя iмгненнi жыцця беднай пачвары. Мой любiмы дзядзька без разважанняу даубануу з дзьвух руль па бярозе, i у тым месцы дзе сядзеу нi у чым НЕ ПАВIННЫ кот стварылася дзiра з ператрушчанага лiсця ветак i нейкага пуха. Дунайка прыцягнуу тое што ад рудога засталося i пачэсна паклау перад намi. Паляванне скончылася. Усю дарогу дамоу галоуны ветэрэнар распавядау якую шкоду роднай прыродзе прыносяць гэтыя адзiчалыя за лета каты, як яны ядуць маленькiх зайчыкау, птушак, як iх трэба знiшчаць. Што ён не мог не страляць, бо гэта трэ деля выхавання сабакi. Усе гэта я разумеу, але на душы было паскудна.

Leta
28.12.2007, 19:52
Ну і добра, што не сталі, рыбалка лепш. Каты прыгожыя істоты, у нас у двары іх зашмат, тлустыя, пухнатыя, важныя. Не скажаш, што па сьметніцам тусуюцца)))...

Год дванаццаць таму мы атрымалі ў спадчыну маленькую хатку на ўскрайку невялічкай вёсачкі. Прыехалі гараджане гараджанамі, нічога ня ўмелі, але за ўсё браліся. Бульбу пасадзілі))). Прывезьлі з сабой і котку Лёўку (бралі кацяня мужчынскага полу, а потым...у-упс - памылачка выйшла). Лёўка была вельмі характарнай асобай, тры разы пагладзіш на чацьвёрты ўчэпіцца ў руку. Мышэй яна ніколі не бачыла...
К восені ў хату пайшлі мышы. Нармалёвыя мышы з'яўляліся прабежкамі ды зьнікалі, а адна дзіўная засталася. Яна бегала па падлозе, нешта вышуквла, ела, нат' з рукі брала. Лёўка спачатку зацікавілася ёю, але хутка гэтая цікаўнасьць прайшла. К вечару мышка пачала шукаць сабе начлег. Каб было пацяплее ды паўтульнее. Адшукала... Прыстроілася пад бок да Лёўкі. Тая спачатку лагодна і цярпліва ўспрымала гэтае варушэньне каля сябе. Потым ёй гэта надакучыла і яна... Карацей, ад мышкі застаўся толькі хвост:(. А мы ўжо і прызвычаіліся да яе мітусьні=((.

vitja-knd
28.12.2007, 20:37
Казка:D, не веру!

Leta
29.12.2007, 16:04
Воячкі, які ж вы недверлівы:eek:.
Мне надоечы прапанавалі працу ў адной кампаніі. На гэты конт, раілася са знаёмым, які ведае гэтую кампанію. Дык ён мне сказаў так: "Там можна зарабіць не благія грошы, калі ты ўмееш "развадзіць" людзей, калі ня ўмееш лепей шукай другую працу"... Я вырашыла шукаць другую))). А вы: "Казка, казка"... Праўда, і нічога акрамя праўды! У жыцьці і не такое бывае.

vitja-knd
29.12.2007, 20:25
У жыццi, канешне, рознае бывае. Ваш знаёмы параiу вельмi шчыра. Зараз так i ёсць - неблагiя грошы зарабляюцца тымi хто умее "разводзiць лахоу" як гаворыцца, а па-прастому падманам. Што рабiць? - Такi век, такi час - прахвостам i злодзеям - рай. Астатнiм - шкода:(

Leta
30.12.2007, 20:28
Трэ' не ляніцца ды запісаць усю гісторыю пра тую мышку... у ёй яшчэ суседскі сабака і котка ўдзел прымалі (думалі, можа яны яе зхопяць):).
А жыцьцё, мяркую, такое, якім мы яго ствараем. Прынамсі, для сваіх блізкіх.

vitja-knd
31.12.2007, 07:00
Вядома што так.